"Pocity maminek po porodu? Nikoho nezajímají," kritizuje trojnásobná máma

"Pocity maminek po porodu? Nikoho nezajímají," kritizuje trojnásobná máma Zdroj: Metro.co.uk

Australská bloggerka Laura Mazza je hrdou maminkou tří dětí. Když nedávno porodila své třetí miminko, všimla se jednoho velice znepokojivého trendu. Všichni se jí po porodu ptali, jak děťátko prospívá, a zajímalo je, jak vypadá. Zapomněli však na jednu zásadní věc. Nikdo se Laury ani náznakem nezeptal na to, jak se má po porodu ona.

Australská maminka Laura Mazza dostala od své rodiny a přátel po porodu svého třetího potomka stovky otázek. Všechny do jedné se ovšem soustředily pouze na novorozené miminko. Dokonce první otázka, kterou Laura od svých blízkých dostala, byla, jakým způsobem jejích děťátko vykouklo na svět a zda začalo ihned dýchat.

Laury se ale nikdo nezeptal, jak se cítí po tělesné a duševní stránce ona sama. I když tato žena absolvovala už třetí porod, je to přeci jenom velmi náročná záležitost bez ohledu, kolikáté dítě máte.

Zdroj: Metro.co.uk Podle Laury si rodina a přátelé, kteří poprvé v porodnici navštíví mámu s novorozeným miminkem, myslí, že žena by si neměla rozhodně na nic stěžovat. Měla by být spíš šťastná, že se jí narodilo krásné a zdravé dítě.

„Nesoustřeďte se pouze na novorozená miminka, berte ohledy také na nás matky. Ptejte se nás pravidelně, jestli je všechno v pořádku. Možná vám řekneme, že ano, možná taky ne. Nikdy se nás ale nepřestávejte ptát na to, jak se cítíme, jestli něco nepotřebujeme nebo zda nás něco nebolí. Mateřství je přeci jenom velmi náročná záležitost,“ upozorňuje Laura Mazza.

Tato australská bloggerka vyvěsila svoje emocionální vyznání na svém facebookovém profilu. Chtěla tak vyzvat ostatní, aby se po porodu více zajímali nejen o novorozeňátka, ale také o samotné maminky.

Zdroj: Metro.co.uk Tento nešvar však Laura vypozorovala i u samotných maminek v porodnici. „Potkala jsem se na oddělení s dalšími matkami. Vždy se se mnou bavily jenom o tom, jak jejich miminko spí, kolik vypije mateřského mléka a zda má pravidelnou stolici. Samy o sobě neřekly jedinou zmínku, ani mi neprozradily své jméno,“ říká Laura.

Tato trojnásobná australská maminka v současnosti píše knížku, v níž popisuje své zážitky z mateřství. Touto knihou chce ostatním mámám předat sílu, aby začaly konečně myslet samy na sebe a daly důrazně svému okolí vědět, že potřebují podporu.

Zdroj: Metro.co.uk Laura také otevírá téma osamělosti v mateřství. Matkám, které mají pocit, že se v rodičovství topí, vzkazuje následující: „Uvědomte si, že šťastná máma znamená šťastné dítě. Poslouchejte sebe sama. Nejste jenom tělo, nejste jenom máma, nejste ta neviditelná žena v pozadí, která dělá všechno. Jste citová jistota, jste poslední polibek na dobrou noc, jste pro své děti celý svět. Abyste byla skutečně šťastná, nesnažte se být na mateřství sama. Pokud potřebujete pomoc, řekněte si o ni. Mluvte s bližními o svých pocitech a bolestech a rozhodně se za ně nestyďte.“

Prozradíte nám do komentářů, jak to po porodu probíhalo ve vašem případě? Točili se ostatní jenom kolem miminka, nebo brali ohledy také na vás?

Autor:
Publikováno: 15. 3. 2019 10:11 Nahlásit obsah
Loading...