Školačka z amerického Utahu nevypracovala domácí úkol z matematiky: Pobouřilo ji zadání

Školačka z amerického Utahu nevypracovala domácí úkol z matematiky: Pobouřilo ji zadání Zdroj: Shutterstock.com

Jako malí jsme museli ve škole řešit nejrůznější úkoly, nad jejichž zněním jsme se absolutně nepozastavovali. Jenže doba se mění a dnešní děti ke svým školním povinnostem přistupují jinak. Příkladem je americká školačka ze Salt Lake City, která odmítla vypracovat matematický úkol, protože ji prý velmi pobouřil.

Porovnání váhy žaček čtvrté třídy

Co bylo ještě před pár lety běžné, dnes už neplatí. Když jsme dostali z češtiny či matematiky domácí úkol, vypracovali jsme jej příkladně dle zadání a vůbec nás nenapadlo, že bychom mohli proti jeho znění nějak protestovat. O tom, že se doba mění, svědčí kauza devítileté školačky Rhythm Pacheco, která navštěvuje základní školu v Salt Lake City v americkém Utahu.

Začátkem letošního října tato dívka dostala domácí úkol z matematiky, který jí doslova nadzvedl ze židle. V rámci tohoto úkolu měla porovnat váhu fiktivních žáků a přesně vypočítat, o kolik kilogramů se jeden liší od druhého. „Tabulka vpravo ukazuje hmotnost tří studentek čtvrté třídy. O kolik je Isabel těžší než nejlehčí studentka?“ znělo konkrétní zadání úkolu.

Zdroj: YouTube.com

Dívka považuje úkol za urážlivý

Pohoršená Rhythm ovšem odmítla tuto úlohu vypracovat, a navíc pod ni své učitelce napsala vzkaz s tím, že zadání považuje za velmi urážlivé. „I když šlo o matematický úkol, dost se mě jeho zadání dotknulo. Myslím, že by se mezi sebou dívky neměly rozhodně váhově porovnávat. Opravdu si nemyslím, že je vhodné něco takového zařazovat do domácích úkolů. Kdyby šlo o porovnání hmotnosti třeba ovoce či zeleniny, nic špatného by na tom samozřejmě nebylo,“ uvedla 9letá školačka.

Tato dívka podle svých slov nechce, aby se lidé mezi sebou posuzovali podle toho, kolik váží. V jejím názoru ji podporuje také její máma Naomi, která tento domácí úkol považuje za velmi nezodpovědný.

Žádný hodnotící úsudek?

K zadání domácího úkolu z matematiky se veřejně vyjádřila také Rhythmina učitelka. Tato žena říká, že se v tomto případě měly děti naučit převádění kilogramů na gramy a také odčítání či srovnávání. Žádný další úmysl podle svých slov v domácím úkolu nesledovala. Navíc respektovala dívčino rozhodnutí tuto úlohu nevypracovávat. „V otázce váhy nevidím žádný hodnotící úsudek, má jít jenom o porovnání,“ zastal se učitelky také ředitel školy.

Jak se na tento domácí úkol z matematiky díváte vy? Přijde vám opravdu nevhodný, nebo na něm nic špatného neshledáváte?

Autor:
Publikováno: 8. 10. 2019 13:00 Nahlásit obsah