Vánoční úklid: Jak ho zvládnout s přehledem a bez stresu

Vánoční úklid: Jak ho zvládnout s přehledem a bez stresu Zdroj: Shutterstock.com

Vánoční úklid je snad jedinou věcí, na kterou se nikdo z nás netěší. Máte už nakoupené vánoční dárky, napečené cukroví, ale vánoční úklid stále odsouváte? Přinášíme vám několik rad, jak tuto vánoční povinnost zvládnout levou zadní a tolik se kvůli ní nestresovat.

Triky, jak si zjednodušit vánoční úklid

I když vánoční úklid nemusíme, před Vánoci se této činnosti věnujeme téměř všichni. A to proto, aby to u nás doma vypadalo alespoň trochu slavnostně. Předvánočnímu úklidu se věnujeme i z dalšího důvodu. Ve skrytu duše nechceme, aby nás za nepořádek pomluvily návštěvy, které k nám během svátků přijdou. Jak tedy zvládnout vánoční úklid hravě a bez stresu?

Vánoční úklid nenechávejte na poslední chvíli

Úklid svého domova si před Vánoci pečlivě rozplánujte a nikdy jej rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. S předvánočním úklidem začněte klidně už v půli prosince. Na každý den si přitom naplánujte zhruba půlhodinu, v rámci níž se budete věnovat úklidu konkrétního místa. Abyste se ve svých povinnostech neztrácela, sepište si klidně seznam toho, co chcete do Štědrého dne uklidit, vysát, otřít či omýt.  Vánoční úklid vás díky tomuto přístupu nebude tolik „bolet“.

Zdroj: Shutterstock.com Tip: Musíte vychytat ten správný čas předvánočního úklidu. Nikdy nezačínejte svůj domov uklízet začátkem prosince nebo dokonce dříve. Začne se vám opět hromadit nepořádek, kvůli čemuž se budete muset pustit do úklidu své domácnosti ještě jednou.

Zapojte všechny členy rodiny

Nikde není psáno, že by měl být vánoční úklid čistě jenom na ženě. Svůj domov proto před Vánoci nikdy neuklízejte sama, ale zapojte i další členy své rodiny. Každému z nich zadejte alespoň menší úkol, díky kterému vám ušetří drahocenný čas i námahu.

Navraťte věcem řád a schovejte je do skříní a úložných boxů

Rušivým dojmem u vás doma jistě působí především volně položené či poházené věci. Proto je protřiďte, ty nepotřebné vyhoďte a ty ostatní vraťte na původní místo. Budete mít z poloviny uklizeno, když tento nepořádek nebude vidět. Poházené hračky vložte do úložných boxů, volně převěšené svetry do skříní či propisky a pastelky do krabičky v šuplíku.

Když budete až do Štědrého dne důsledně dodržovat tento řád a věci, které používáte, vždy dávat na jejich původní místo, nebudete muset už vánoční úklid tolik řešit.

Zdroj: Shutterstock.com Provoňte domov sváteční vůní

S Vánocemi máme spojenou vůni pomerančové kůry, skořice, badyánu, vanilky či pečených jablek. Myslete na to i během předvánočního úklidu. Voňavý domov totiž působí mnohem čistším dojmem. Pořiďte si vonné svíčky s těmito vůněmi, anebo si domov provoňte přírodními esenciálními oleji v aromalampě. Svůj svátečně prostřený stůl můžete rovněž ozdobit voňavými potpourri.

Zaměřte se na úklid těch místností, kam zavítá návštěva

Další trik, kterým si výrazně zjednodušíte vánoční úklid, je mít uklizeno zejména tam, kam o svátcích zavítají vaše návštěvy. Výstavně by tedy měla vypadat vaše předsíň, toaleta, koupelna, obývací pokoj a kuchyň. Do dalších místností svého domu či bytu už návštěvu ostatně pouštět nemusíte.

Autor:
Publikováno: 11. 12. 2019 10:49 Nahlásit obsah