Bodnutí hmyzem v létě: Dejte si pozor na muchničky, jejich štípnutí pořádně bolí a svědí

Bodnutí hmyzem v létě: Dejte si pozor na muchničky, jejich štípnutí pořádně bolí a svědí Zdroj: Shutterstock

Během letních měsíců můžeme zakusit nejen bolestivé bodnutí včelou či vosou. Pozor bychom si měli dát i na další hmyz, který vypadá zdánlivě nevinně. Řeč je o muchničkách. Jejich štípnutí nepříjemně bolí a svědí, a navíc je doprovázeno několikadenním zarudnutím. Takové štípnutí od muchničky je tedy mnohem horší než komáří bodnutí.

Co je muchnička a jak ji poznáte

Muchnička je černá muška, která dorůstá až do velikosti 5 milimetrů. Tento kousavý hmyz si vás v létě najde pod širým nebem, nikdy neútočí ve vnitřních prostorách. Muchnička miluje zahrady, vlhké louky či místa kolem řek a potoků. Narazíte na ni také v lese.

Proč muchničky zbožňují vlhko? Larvy tohoto kousavého hmyzu ke svému vývoji vyžadují čistou tekoucí vodu. Podstatné rovněž je, že krev saje pouze samička muchničky. Larev se tedy obávat nemusíte.

Zdroj: Shutterstock Jak se projevuje štípnutí muchničky

Štípnutí muchničky je velmi bolestivé. Bolest může přetrvávat až několik dnů po kousnutí. Dané místo navíc nadměrně svědí (více než v případě komářího bodnutí) a často se objevuje také otok a zarudnutí mnohdy připomínající modřinu.

V případě citlivých jedinců se po štípnutí muchničky může objevit alergická reakce. V tom případě je nezbytná návštěva lékaře, který doporučí další léčbu. Štípnutí muchničky však může - co se našeho zdraví týče - nadělat ještě větší paseku. Muchnička totiž patří k možným přenašečům lymeské boreliózy.

První pomoc při štípnutí muchničky

Štípla vás muchnička a místo na kůži vás bolí, svědí a pálí? Štípanec chlaďte ledovým obkladem. Zmírnit bolestivost a otok vám pomůže také tea tree olej nebo gel z aloe vera, které rovnoměrně naneste na postižené místo. Také můžete použít antialergické gely a masti z lékárny, z nichž velmi osvědčený je Fenistil gel.

Zdroj: Shutterstock Svědící štípanec od muchničky si rozhodně neškrabte. Do rozškrabaného místa na kůži byste si mohli zanést infekci a rána by se vám následně hůře hojila. Na štípanec od muchničky rovněž nedávejte (tak jak jste zvyklí v případě vosího či včelího bodnutí) octový obklad.

Jak štípnutí muchničky předejít

Aby vás pro příště muchnička nepoštípala, snažte se tomu předejít. Než vyrazíte do přírody či na zahradu, vezměte si dlouhé rukávy a nohavice a také uzavřené boty. Rozhodně použijte repelent. Myslete rovněž na to, že muchničky přitahuje tmavé oblečení, proto si na sebe oblečte něco světlejšího. 

Zdroj: Vitalia.cz

Autor:
Publikováno: 12. 7. 2021 11:30 Nahlásit obsah