Jak si zvyknout na změnu času? Své vnitřní hodiny vrátíte do rovnováhy díky několika pravidlům

Jak si zvyknout na změnu času? Své vnitřní hodiny vrátíte do rovnováhy díky několika pravidlům Zdroj: Freepik

Pravidelná změna letního času na zimní, nebo zimního času na letní spoustu z nás ubíjí. Ptáte se, jak si co nejlépe zvyknout na změnu času? Dáme vám několik tipů, díky kterým pro vás bude časový přechod mnohem příjemnější.

Změna času rozhodí náš cirkadiánní rytmus

Proč většina z nás tak špatně zvládá změnu času? Hlavním důvodem je, že při změně času dochází k rozhození tzv. cirkadiánního rytmu, který je součástí našich vnitřních biologických hodin. Právě cirkadiánní rytmus řídí náš cyklus spánku a bdění a nejlépe funguje tehdy, když máme nastavené rutinní spánkové návyky.

Když vlivem změny času dojde k rozhození cirkadiánního rytmu, můžeme mít značný problém se spánkem a přes den nás může trápit velká únava. Náš mozek navíc potřebuje trochu času na to, aby si na tuto změnu zvykl.

Zdroj: Freepik Za jak dlouho si zvykneme na změnu času

Jak uvádí server Aktuálně.cz, navyknout si na podzim jedné hodině navíc při změně času z letního na zimní je pro nás méně náročné, než ubrání jedné hodiny při změně zimního času na letní. Se změnou času na podzim bojují hlavně ranní ptáčata, sovy zase mají větší problémy přizpůsobit se jarnímu posunu času.

A za jak dlouho si na změnu času zpravidla zvykneme? V průměru za pět až šest dní. I když tato doba je u každého z nás individuální. Aby vás změna času tolik neubíjela, zkuste se držet několika pravidel, díky kterým tento přechod zvládnete mnohem lépe. Která to jsou?

Choďte spát a vstávejte ve stejný čas

Jak si co nejlépe zvyknout na změnu času? Snažte se regulovat svůj spánkový rytmus. Choďte každý den spát ve stejnou dobu a také ve stejný čas vstávejte. A to také o víkendech, během kterých rozhodně neponocujte ani nespěte do oběda.

Zdřímněte si přes den na maximálně 30 minut

Cítíte se v důsledku změny času unavení? Zdřímněte si přes poledne, ale nespěte příliš dlouho. Šlofíka si dejte na 30 minut nebo méně. Rozhodně již ale nepodřimujte v pozdních odpoledních hodinách, mohli byste tím naopak narušit svůj noční spánek.

Omezte spotřebu kávy

I když vám změna času dělá problémy, nepřehánějte to s kávou. Na kávě po ránu rozhodně není nic špatného. Pokud se v důsledku únavy budete nadměrně dopovat kofeinem i během dne, bude to mít neblahý vliv na kvalitu vašeho nočního spánku. Zkuste se proto po obědě vyhnout pití kávy. Účinky kofeinu totiž přetrvávají až několik hodin a ztěžují mimo jiné i usínání.

Zdroj: Freepik Dvě hodiny před spaním se vyhněte modrému světlu

Modré světlo z obrazovek chytrých telefonů, tabletů a počítačů potlačuje produkci hormonu spánku melatoninu a nepříznivě tak ovlivňuje usínání a kvalitu spánku. Hodinu až dvě před spaním se proto zkuste vyhnout jakémukoliv modrému světlu a raději si například kreslete nebo čtěte knížku.

Další tipy, jak si zvyknout na změnu

✔ Večer se vyhněte tučným a kořeněným jídlům, bude se vám lépe usínat.

✔ Omezte konzumaci alkoholu na minimum.

✔ Během dne běžte na procházku do přírody nebo si ještě za denního světla zaběhejte. Je důležité, abyste se vystavili přirozenému slunečnímu záření.

Zdroj: Healthline.com, Aktuálně.cz, Healthpartners.com

Autor:
Publikováno: 2. 11. 2021 10:07 Nahlásit obsah