Je meloun ovoce, nebo zelenina? Nad odpovědí váhá skoro každý

Je meloun ovoce, nebo zelenina? Nad odpovědí váhá skoro každý Zdroj: Shutterstock

Vodní meloun má sladkou chuť, minimální množství kalorií a je nadupaný vitamíny a minerály. Když se někoho zeptáte, jaké je jeho nejoblíbenější letní ovoce, obvykle vám odpoví, že je to právě meloun. Tento chutný plod zpravidla každý automaticky považuje za ovoce, co když je to s ním ale jinak? Je tedy meloun ovoce, nebo zelenina?

Meloun má sladkou chuť: Proč nejde o ovoce?

Rozhodnout se nad tím, zda je meloun ovoce, nebo zelenina, je pro řadu lidí velmi zapeklitou úlohou. Zvlášť když takové vodní melouny najdete v supermarketech v oddělení ovoce. Označení tohoto plodu pochází z řečtiny a v překladu znamená „velké jablko“. Od mateřské školy v sobě máme navíc zakódováno, že plody se sladkou dužinou řadíme mezi ovoce. V případě tolik oblíbeného melounu je toto pravidlo ovšem velmi sporné.

Zdroj: Shutterstock Ať už jde o vodní meloun s červenou dužinou nebo žlutý cukrový meloun, tyto plody totiž z botanického hlediska patří mezi plodovou zeleninu, a to konkrétně do čeledě tykvovitých. Cukrový meloun je navíc zástupcem rodu Cucumis, kam spadá společně s klasickou okurkou. Meloun je tedy jednoznačně zeleninou.

Rajče: Další plod, nad kterým váháme

Sporů nad dalšími plody, které jsou běžnou součástí našeho jídelníčku, však existuje mnohem víc. Zamýšleli jste se třeba nad tím, zda je takové rajské jablíčko ovocem, nebo zeleninou? Jestli si jste jistí tím, že jde stoprocentně o zeleninu, rádi vás vyvedeme z omylu. Evropský parlament v roce 2011 totiž potvrdil, že rajče je ovoce.

Zdroj: Shutterstock Britský botanik Michael Mosley tvrdí, že semena rajčete patří do stejné botanické třídy jako jahody, maliny nebo rybíz. Rajská jablíčka jsou tak paradoxně nejpěstovanějším a nejoblíbenějším ovocem na světě.

Je to složitější, než se zdá

S rajčetem je to tedy složitější, než se zdá. V obchodech jej najdeme v sekci zelenina, je běžnou součástí zeleninových salátů a rádi jej dáváme do omáček i pod maso. Podle laiků i běžných pěstitelů je tento plod zkrátka zeleninou. Botanici však mají jasno v tom, že jde o ovoce. A jak je to ve vašem případě? Považujete rajče za ovoce, nebo zeleninu?

Autor:
Publikováno: 10. 7. 2023 15:35 Nahlásit obsah