Polární záře v Česku: Pozorovat ji můžete v noci na úterý 28. února

Polární záře v Česku: Pozorovat ji můžete v noci na úterý 28. února Zdroj: Shutterstock

V severních Čechách lidé v neděli 26. února pozdě večer pozorovali na hvězdné obloze velmi vzácný úkaz. Šlo o polární záři, která je výsledkem geomagnetické bouře způsobené slunečními erupcemi. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude polární záře v Česku v noci na úterý 28. února ještě výraznější, a tak se máme skutečně na co těšit.

Polární záře je v Česku velmi vzácnou nebeskou podívanou. Na vlastní oči ji můžete vidět při pozorování hvězdné noční oblohy pouze výjimečně. Jak upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), v pondělí 27. února 2023 pozdě večer a v noci na úterý 28. února 2023, nastanou pro pozorování polární záře v Česku skutečně příhodné podmínky.

V severní části Česka mohli lidé vzácnou polární záři pozorovat již v neděli 26. února. Příčinou této nedělní polární záře byly podle vědců páteční sluneční erupce, z nichž se směrem k planetě Zemi uvolnil oblak nabitých částic. Podle ČHMÚ však bude polární záře v noci z 27. na 28. února ještě výraznější.

Zdroj: Shutterstock V sobotu 25. února večer vědci zachytili ještě silnější erupci na Slunci, ta by se podle nich měla projevit právě výraznou polární září v noci na úterý 28. února. Včera byla viditelná ze severních Čech slabší polární záře. Aktuálně "zuří" geomagnetická bouře a za několik hodin/desítek hodin očekáváme příchod dalších částic od Slunce. Pokud se tak stane, je šance na další, výraznější, polární záři i dnes večer,” potvrdil v pondělí 27. února ráno na svém oficiální twitterovém účtu ČHMÚ.

Jakým způsobem můžete polární záři v Česku pozorovat? V pondělí 27. února pozdě večer si najděte stanoviště daleko od měst a vesnic, kde nebude světelné znečištění. Kromě toho, že vyhledáte dostatečně temné místo, měli byste mít také dokonale odkrytý výhled na severní obzor.

Zdroj: Shutterstock Kdy přesně v noci z pondělí 27. února na úterý 28. února by měla být polární záře nejviditelnější? Zatím to opravdu vypadá, že večer/první polovina noci vypadá nejlépe,” okomentoval na svém twitterovém účtu ČHMÚ.

Zdroj: Twitter.com/CHMUCHMI, Ct24.ceskatelevize.cz
Autor:
Publikováno: 27. 2. 2023 10:02 Nahlásit obsah