Co na mravence v jahodách? Vyzkoušejte zahrádkářské triky bez chemie

Co na mravence v jahodách? Vyzkoušejte zahrádkářské triky bez chemie Zdroj: Shutterstock

Mravenci dokážou na zahradě napáchat spoustu škod. Velkou slabost mají zvláště pro jahodníky, které okupují ve velkém. Zajímá vás, jak mravence z jahod vyhnat a co na ně platí? Vyzkoušejte osvědčené zahrádkářské rady, s jejichž pomocí se zbavíte mravenců v jahodách zcela bez chemie.

Vysaďte mezi jahodníky bylinky, které mravence odpuzují

Mravenci jsou velmi citliví na vůně a pachy. V okolí jahod proto v prvé řadě vysaďte bylinky, které mravencům vůbec nevoní. Mezi jahodníky zasaďte nejlépe bazalku nebo mátu, kvůli jejichž aromatu se mravenci dají raději na ústup.

Zdroj: Shutterstock Použijte jíchu neboli nálev z kvašených kopřiv

Co dále na mravence v jahodách? Řešením je také použití jíchy neboli nálevu z kvašených kopřiv, kterému se často přezdívá zákvas. Jak si tento nálev připravit? Natrhejte kopřivy, zalijte je dešťovou vodou a nechte je alespoň jeden týden vykvasit. V ideálním případě jíchu z kopřiv připravujte dva až tři týdny.

A jakým způsobem vyhnat mravence z jahod? Smíchejte připravenou jíchu s čistou vodou v poměru 1:10 a tímto roztokem pokropte jahodníky. Jícha z kopřiv odpuzuje nejen mravence, ale především mšice. Kopřivový zákvas vám zároveň poslouží jako přírodní hnojivo na jahody.

Vyzkoušejte aromatické koření

Na mravence v jahodách rovněž aromatické koření. Rozsypte například hřebíček tam, kde mají mravenci cestičky. Tento trik mravence spolehlivě odpudí, protože vůni tohoto koření nemají nikterak rádi. 

Zdroj: Shutterstock Vsaďte také na mletou skořici. Smíchejte ji s jedlou sodou a touto směsí obsypte kolem dokola jahodníky. Mravenci se skořici a jedlé sodě vyhnou a odeberou se raději jinam.

Pomůže i lógr z kávy

Pokud se chcete zbavit mravenců v jahodách bez chemie, vyzkoušejte i lógr z kávy. Opět využijte toho, že mravencům káva vůbec nevodí. Suchý nebo čerstvý lógr obsypte kolem jahod a mravenci opět půjdou jinam.

Zdroj: Zahradní tvorba | Facebook.com
Autor:
Publikováno: 23. 5. 2022 10:18 Nahlásit obsah