10 zajímavostí o sprchování, které jste pravděpodobně vůbec netušili

10 zajímavostí o sprchování, které jste pravděpodobně vůbec netušili Zdroj: Shutterstock

Většina z nás se sprchuje každý den a někteří dokonce i vícekrát než jednou. V dnešní době je to už téměř zvyk, především to děláme pro naši hygienu. Věděli jste však, že pravidelné sprchování dříve tak obvyklé nebylo? Naopak se jednalo spíše o vzácnost, což si nyní neumíme vůbec představit.

A dokážete si představit, že byste bez sprchy museli vydržet den anebo dva? No nezabije vás to, ale je docela překvapivé, co se s naším tělem začne dít. A proto jsme si pro vás připravili 10 zajímavostí o sprchování, které jste zaručeně nevěděli!

1. Dnes se lidé sprchují častěji než jen jednou denně a podle agentury SCAZ v roce 2008 vyšlo najevo, že Australané jsou národem, který se sprchuje nejčastěji.

2. Děti se však mohou klidně sprchovat jen jednou či dvakrát týdně, protože nejsou tolik aktivní jako my dospělí a navíc jejich pokožka je příliš citlivá na to, aby se sprchovaly tak často.

3. Ještě než byla běžně k dispozici čistá voda, lidé se tak často neumývali. Kdo by se umýval ve špinavé vodě, že?

4. Pokud tedy i vy patříte mezi ty, kteří se sprchují denně, pamatujte, že byste si určitě neměli umývat pokaždé i vlasy. Jejich každodenní umývání je jen udělá suché a oslabí je.

5. V našem těle se i po osprchování vyskytuje asi 1000 typů baterií a přibližně 40 typů hub. Avšak většina z nich je pro naše tělo prospěšná. Jednoduše řečeno – ty dobré bakterie odstraňují z těla ty špatné.

Zdroj: Shutterstock 6. Je však důležité těmto bakteriím trochu pomoci a to formou mýdel a sprchováním se. I když se nepotíte, i přesto vaše tělo potřebuje umýt a umývat byste si měli pravidelně především ruce a to pokaždé, když dojdete z venku domů, protože všude okolo na vás ty špatné bakterie čekají.

7. Pravidelným sprchování se těchto špatných a škodlivých bakterií zbavíte, protože pokud by se dostaly do oblasti vašich očí, nosu či úst, mohou způsobit opravdu nepříjemná onemocnění.

8. Když se člověk zpotí, myslí si, že pot je to, co může za tento nepříjemný zápach. Ovšem opak je pravdou! Za tímto odérem stojí ve skutečnosti plyny, které vypouštějí bakterie konzumující tělesné bílkoviny a mastné kyseliny, což podle výzkumů může způsobit až 30 různých druhů zápachů.

9. Dermatologové také doporučují, že pokud musíte z jakéhokoliv důvodu sprchu vynechat, omyjte si alespoň podpaží, třísla a obličej, protože v těchto oblastech našeho těla je výskyt bakterií největší.

10. A naopak, pokud si dopřáváte opravdu velmi dlouhé sprchování, zbytečně odstraňujete z vaší pokožky potřebné oleje a navíc horká voda vaši pokožku vysušuje.

Co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi o názory v komentářích níže!

Autor:
Publikováno: 8. 3. 2022 14:18 Nahlásit obsah