Chcete mít krásnou pleť? Vsaďte na zdravé potraviny dle typu vaší pleti

Chcete mít krásnou pleť? Vsaďte na zdravé potraviny dle typu vaší pleti Zdroj: Shutterstock

Nakupujete desítky kosmetických přípravků, abyste měla krásnou a zdravou pleť? A už jste si spočítala, kolik za to ročně zaplatíte? Podle dermatologů se vrásek, akné, nadměrné pigmentace nebo suché kůže zbavíte i bez drahé kosmetiky. Jedinou věc, kterou musíte udělat, je zahrnout do svého jídelníčku několik druhů potravin.

Pigmentové skvrny

I když máte pihy od přírody, přesto může být nadměrná pigmentace v obličeji znamením toho, že vašemu tělu chybí některé vitamíny, a to zejména B 12, C a E.

Jaké potraviny vybrat:

  • Přebytečnou pigmentaci v obličeji vám pomohou odstranit vitaminy C a E a antioxidanty. Ve velkém množství konzumujte citrusové plody, jahody, kiwi, rajčata a granátová jablka.
  • Pihy na obličeji jsou viditelnější, jestliže trávíte delší dobu na sluníčku. K ochraně vaší pokožky před ultrafialovým zářením jezte potraviny bohaté na antioxidanty jako grapefruity, ananas, švestky, růžičkovou kapustu, zelí, špenát, chilli papričky nebo pohanku.

Zdroj: Shutterstock Mastná pleť

O potravinách s vysokým glykemickým indexem je známo, že zvyšují produktivitu mazových žláz. Pokud máte problém s mastnou pletí, vyhněte se raději bílému pečivu a bramborám, naopak do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vitamin A.

Jaké potraviny vybrat:

  • Do jídelníčku zařaďte potraviny s obsahem vitaminu A. Ten totiž pomáhá snižovat množství mazu, který produkují mazové žlázy. Jezte mango, mrkev, žloutek, sušené meruňky, špenát a batáty.

Akné

Potraviny s vysokým glykemickým indexem mají výrazný podíl nejen na vzniku mastné pleti, ale i akné. V důsledku konzumace těchto potravin dochází ke zvýšené aktivitě mazových žláz, které se následně ucpávají a vznikají v nich záněty.

Jaké potraviny vybrat:

  • Konzumujte potraviny obsahující polynenasycené mastné kyseliny, které potlačují záněty. Do svého jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, vlašské a lískové ořechy, lněná semínka, lněný olej, mořské řasy a mořské plody.

Suchá kůže

Příčinou suché pokožky je nedostatek cholesterolu a nadbytek vitaminu E. Říká se, že suchou kůži mají především vegetariáni, protože nejvýznamnějším zdroje cholesterolu je právě maso.

Jaké potraviny vybrat:

  • Jezte potraviny obsahující mononenasycené mastné kyseliny. Najdete je ve fazolích, mořských řasách, vejci, sóji, avokádu, arašídech a jiných druzích ořechů.
  • Pokud nejste vegetariáni, jezte pravidelně maso. Nejlepší volbou jsou ryby jako pstruh, makrela nebo losos.

Vrásky

Důvodů předčasného vzniku vrásek je několik. Ať už nadměrná konzumace cukru, anebo pití alkoholu, který způsobuje dehydrataci pokožky a tím pádem i vznik vrásek.

Jaké potraviny vybrat:

  • Na vaši pleť mohou příznivě působit antioxidanty. Jezte například každý den výrobky ze sóji, znatelně omezíte stárnutí pokožky a můžete se také zbavit vrásek kolem očí.
  • Chcete-li, aby vaše pleť působila mladistvějším dojmem, jezte také pravidelně rukolu, hlávkový salát, špenát, chřest, celer, lilek, česnek a cibuli. Naopak omezte konzumaci červeného masa, bílého cukru, másla, margarínu a mléčných výrobků.

Zdroj: Shutterstock Tmavé kruhy pod očima

Tmavé kruhy pod očima nemusejí znamenat pouze to, že málo spíte. Jsou ukazatelem také toho, že jste podcenila svůj jídelníček.

Jaké potraviny vybrat:

  • Zaraďte do svého jídelníčku jídlo, které obsahuje železo, zvýšíte tím hladinu hemoglobinu. Jezte tedy více červeného masa, tuňáka, vaječných žloutků a pohanky.  
  • Vypijte za den alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody. Omezte pití kávy. Tmavé kruhy pod očima totiž mohou být známkou dehydratace.
Autor:
Publikováno: 27. 5. 2022 10:59 Nahlásit obsah