Chorvatské rybáře vyděsil nebezpečný parazit přisátý k lodi. Mihule mořská saje krev z ryb i mořských savců

Chorvatské rybáře vyděsil nebezpečný parazit přisátý k lodi. Mihule mořská saje krev z ryb i mořských savců Zdroj: Pixnio

Rybáře z chorvatského ostrova Šolta, který se nachází v Jaderském moři, potkalo v předchozích dnech velmi nemilé překvapení. K jejich lodi se přisála nebezpečná parazitická ryba mihule mořská. I když na první pohled vypadá nevinně jako úhoř, nenechte se zmást. Z ryb a mořských savců vysává krev, její oběť následně zemře.

O mihuli mořské Chorvaté tvrdí, že jde o živoucí fosilii. Je totiž k nerozeznání od svých předků, kteří žili v oceánech před 360 miliony let. Mihule mořská je pro ostatní ryby a mořské savce obzvlášť nebezpečná v larválním stadiu před metamorfózou. Toto stadium trvá velmi dlouho. Od 3 do 8 let, někdy dokonce až 18 let. 

Mihule mořská je ve stadiu larvy velmi nebezpečným parazitem, který saje krev z ryb a mořských savců. Zvláště větší ryby útok mihule nepřežijí. Jak uvádí chorvatské médium Morski.hr, jedna larva tohoto parazita dokáže během svého larválního stadia zničit až 18 kilogramů živých ryb. 

Rybáře z chorvatského ostrova Šolta nedávno překvapila mihule mořská, která se přisála k jejich lodi. Podle biologů však nehrozí, že by se tento nebezpečný parazit přisál na člověka.

“Myslím si, že případ, že by se mihule přisála na člověka, zatím nebyl zaznamenaný,” uvedl pro TN.cz biolog Pavel Jurajda.

Obrovskou hrozbu však mihule mořská představuje pro malé a velké ryby a mořské savce, jako jsou třeba delfíni. Když se tento parazit přisaje ke svému hostiteli, prokouše jeho pokožku a tkáň. Na místě přisátí vznikne vřed a ryba zpravidla pojde na bakteriální či jinou infekci.

Zdroj: Morski.hr, Tn.nova.cz, Wikipedia.org

Autor:
Publikováno: 12. 5. 2023 10:29 Nahlásit obsah