Co na spáleniny od sluníčka? Jako první pomoc vyzkoušejte aloe vera nebo studenou sprchu

Co na spáleniny od sluníčka? Jako první pomoc vyzkoušejte aloe vera nebo studenou sprchu Zdroj: Shutterstock.com

Doba letních opalovaček je tu. Po několika měsících opět nastavujeme svou pokožku hřejivým slunečním paprskům. Dejte si ale pozor, ať to hned z počátku se sluníčkem nepřeženete. Namísto chytání bronzové kůže byste se mohla pořádně spálit. Jestli k tomu dojde, spáleniny od sluníčka se pokuste co nejdřív zmírnit. Uleví vám především následující tipy.

Co na spálenou kůži? V první řadě studenou sprchu a chladivé obklady

Když se spálíte, dopřejte si nejdřív studenou sprchu. Studená voda vám zklidní pokožku a uleví vám od bolesti. Také si můžete napustit studenou vanu, do které si lehnete. V každém případě se neumývejte parfémovanými sprchovými gely. Použijte naopak přípravky se zklidňujícím efektem, které obsahují například extrakt z ovesných vloček. Dobrou volbou pro vás je také sprchový gel s neutrálním pH 5,5.

Je samozřejmé, že ve sprše nebo ve vaně nemůžete být donekonečna. Když odejdete z koupelny, pokládejte si na spálená místa svého těla studené obklady. A to například bavlněnou plenu namočenou ve studené vodě nebo ručník, do kterého jste zabalila kostky ledu.

Zdroj: Shutterstock.com

Přírodní a kupované přípravky jako první pomoc na spáleniny

Pokud chcete své pokožce popálené sluníčkem opravdu ulevit, neměla byste skončit pouze u studené sprchy a obkladů. Naneste na svou kůži přírodní či kupované přípravky, které ji zklidní, ochladí a pomůžou jí s hojením. Co vám od vašeho trápení pomůže především?

Aloe vera

Odřízněte list z této pokojové rostliny a z jejího dužnatého listu vymáčkněte šťávu, kterou namažte spáleniny. V lékárně či drogerii seženete i gel z aloe vera, který má rovněž zklidňující a protizánětlivé účinky.

Zdroj: Shutterstock.com

Přípravky po opalování s panthenolem a vitaminem E

Spálenou pokožku vám kromě gelu z aloe vera pomohou léčit také speciální přípravky po opalování. A to především s obsahem panthenolu a vitaminu E.

Tvaroh, bílý jogurt nebo zakysaná smetana

Dobře vychlazené zakysané mléčné výrobky působí na spálenou kůži takřka zázračně. Stačí, když je nanesete na svou pokožku a necháte je působit, dokud nezteplají. Tvaroh, bílý jogurt či zakysaná smetana obsahují kyselinu mléčnou, která vaši spálenou kůži zklidní a pomůže ji regenerovat.

Tip: Na spáleniny vyzkoušejte také kefírové obklady.

Heřmánkové obklady

Spálená místa svého těla nemusíte zklidňovat pouze klasickými obklady. Vyzkoušejte také obklady ze studeného heřmánkového odvaru, které působí protizánětlivě.

Zelený čaj

Vaší spálené kůži pomůže také silný zelený čaj. Do vychlazeného čaje namočte bavlněnou plenu, kterou přiložte na spálená místa. Zelený čaj obsahuje teobromin či třísloviny. Jde o látky, které vám pomohou od bolesti.

Čerstvá salátová okurka

Pokud máte v ledničce čerstvou salátovou okurku, také s její pomocí můžete zmírnit popáleniny od sluníčka. Salátovku nastrouhejte nebo nakrájejte na tenké plátky a přikládejte ji na spálenou kůži. Zchladí vám bolestivá místa a také zmírní zánět.

Zdroj: Shutterstock.com

Na co nezapomenout? Pijte, jak nejvíc můžete

Svou spálenou pokožku byste neměla chladit pouze zvenčí, své přehřáté tělo zklidněte i zevnitř. Proto je důležité, abyste do sebe dostala co nejvíc čisté, neperlivé a dobře vychlazené vody. Své tělo tak nejen zchladíte, ale pomůžete mu k tomu, aby se z bolestivého spálení co nejdřív zregenerovalo.

Volte vzdušné oblečení

Abyste se ze spálení co nejrychleji uzdravila, rozhodně nechoďte na přímé sluníčko. Navíc se oblékejte do velmi vzdušného a volného oblečení, které vás nebude na spálených místech bolestivě tlačit, ani se vám nebude nepříjemně lepit na kůži. Právě správnou volbou oblečení usnadníte hojení vaší spálené kůže.

Autor:
Publikováno: 13. 6. 2019 10:15 Nahlásit obsah