Co se mění od pondělí 15. 11. 2021: Opatření proti koronaviru v Česku se zpřísňují

Co se mění od pondělí 15. 11. 2021: Opatření proti koronaviru v Česku se zpřísňují Zdroj: Shutterstock

V souvislosti s horšící se epidemiologickou situací v Česku zpřísňuje končící Babišova vláda opatření proti šíření koronaviru. Chcete vědět, co se mění od pondělí 15. listopadu? Přinášíme podrobný přehled.

Povinné testování zaměstnanců nemocnic a dalších lůžkových zařízení

První ze změn, která vešla v platnost v pondělí 15. listopadu, je povinné testování zaměstnanců nemocnic a dalších lůžkových zařízení. Vláda schválila, že tito pracovníci z řad zdravotnického i nezdravotnického personálu se budou muset testovat po týdenních intervalech. První testy přitom musí proběhnout do 22. listopadu. Výjimku z tohoto opatření mají zaměstnanci s dokončeným očkováním proti covidu-19.

Zdroj: Shutterstock

Od 15. listopadu jsou respirátory povinné na VŠ i během vyučování

Co dalšího se mění od pondělí 15. listopadu? Všichni studenti vysokých škol musí nosit respirátory, a to nejen ve společných prostorách, ale také během výuky. Toto opatření se týká vysokoškolských učeben, kde se na přednášku nebo seminář sejde více než 50 studentů.

Cizinci dlouhodobě a legálně žijící v Česku mají od 15. listopadu očkování zdarma

V reakci na rostoucí čísla budou mít od 15. 11. cizinci dlouhodobě legálně žijící na území ČR očkování proti COVID-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Platit si budou pouze výkon, tedy aplikaci daného očkování, jinak jej budou mít zdarma. Rozhodli jsme o tom na dnešní vládě,” informoval o další změně, která vstoupila v platnost 15. listopadu, na svém twitterovém účtu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zdroj: Shutterstock Zkracuje se platnost testů pro návštěvu v sociálních zařízeních

Pro návštěvy, které míří od pondělí 15. 11. 2021 do pečovatelských domovů, domovů pro seniory, chráněného bydlení či domovů pro osoby se zdravotním postižením se mění pravidla pro vykazování bezinfekčnosti.

Návštěva musí svou bezinfekčnost doložit certifikátem o prodělání nemoci ne starším půl roku, certifikátem o dokončeném očkování nebo antigenním či PCR testem. Právě v případě těchto testů nastává od 15. listopadu změna v případě délky jejich platnosti. Negativní výsledek PCR testu nesmí být starší než tři dny. Platnost negativního výsledku antigenního testu je 24 hodin.

Od 15. listopadu se zkracuje platnost antigenních testů pro návštěvy v sociálních zařízeních na jeden den a PCR testů na tři dny. Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny,” uvedl v tiskové zprávě Daniel Köppl z odboru komunikace s veřejností Ministerstva zdravotnictví.  

Zdroj: Mzcr.cz, Mzcr.cz, Twitter.com
Autor:
Publikováno: 15. 11. 2021 11:11 Nahlásit obsah