Dáváte si pravidelně po skleničce vína? Vaše tělo vám samo poví, zda jste závislí na alkoholu

Dáváte si pravidelně po skleničce vína? Vaše tělo vám samo poví, zda jste závislí na alkoholu Zdroj: Shutterstock.com

Jste zvyklí na to dát si každý večer po skleničce vína? Anebo párkrát do týdne zajdete s kamarády na jedno? Otázkou je, zda je to ještě v normě, nebo zda váš pozitivní vztah k alkoholu nezavání alkoholismem. Pozorně sledujte signály svého těla. Mohou vám napovědět, že už pijete přes míru. V tom případě byste měli se svou závislostí něco udělat.

Jste závislí na alkoholu? Pozorně sledujte své tělo, poví vám to samo

Jste unavení, neupravení a stále chodíte pozdě do práce? Je normální dát si občas po náročném dnu sklenku vína. Jestli ale začíná mít váš „společenský život“ přednost před vším ostatním a vaše zdraví už na tom není tak dobře, měli byste zpozornět. Je možné, že máte co do činění se závislostí na alkoholu.

Tato závislost znamená, že sami vnitřně cítíte, že bez alkoholu nedokážete fungovat. Právě alkohol se ve vašem životě stává důležitým nebo mnohdy nejdůležitějším faktorem. Pozorně proto sledujte signály svého těla, které vám samo poví, zda pijete přes míru.

Pokud se poznáte v následujícím bodech, už ve vašem případě můžeme mluvit právě o alkoholismu. Berte to jako varování a rozhodně se nebojte obrátit s žádostí o pomoc na rodinu, přátele či odborníky.

Zdroj: Shutterstock.com

Jste víc unavení a často vás bolí hlava

Prvním signálem toho, že pijete víc, než je zdrávo, je nadměrná únava. Kvůli svému bujarému „společenskému životu“ trpíte nedostatkem spánku. Právě to vede k únavě, podrážděnosti i zamlženému myšlení. Často je pro vás velký problém usnout, ještě horší je však ráno vstát z postele.

Dehydratace, nedostatek spánku a kocovina mnohdy vedou k nepříjemným bolestem hlavy. Při nadměrném pití alkoholu hrozí, že budete těmito bolestmi trpět mnohem častěji.

Trpíte výkyvy nálad

I když se po pár skleničkách vína nejprve cítíte dobře, alkohol může pořádně zamávat s vaším psychickým zdravím. Kromě podrážděnosti můžete pociťovat úzkost, mít negativní myšlenky, a dokonce inklinovat až k depresím.

Vaše výkyvy nálad mohou mít dopad na napjaté vztahy uvnitř vaší rodiny, ale i na pracovišti. Je možné, že v důsledku svého chování přijdete také o část svých přátel.

Zdroj: Shutterstock.com

Máte nižší pracovní výkon nežli dřív

Váš vztah k alkoholu a bujarý „společenský život“ začíná negativně ovlivňovat také váš pracovní výkon či studijní výsledky. Váš životní styl způsobuje problémy se soustředěním, máte sníženou produktivitu práce, a navíc vám dělá problém dodržovat pracovní termíny.

Vaše tolerance na alkohol se stále zvyšuje

Jestli se ráno po pařbě vzbudíte, je vám jenom trochu špatně nebo kocovinu nemáte vůbec, je něco v nepořádku. Je to známka toho, že se zvyšuje tolerance vašeho těla na alkohol. Tím pádem vaše tělo potřebuje víc alkoholu k tomu, aby u něj bylo dosaženo stejného "povzbuzujícího" účinku.

Zdroj: Shutterstock.com

Máte vysoký krevní tlak a aspirujete na cukrovku

Život plný nekonečných večírků a alkoholu vás leckdy dožene i k vážným zdravotním problémům. Jedním z nich je i vysoký krevní tlak. Nechte se proto raději zkontrolovat u svého lékaře. Na nadměrné pití alkoholu byste si měli dát pozor i z dalšího důvodu. Alkohol totiž bývá často spouštěčem diabetu 2. typu.

Přibýváte na váze a máte žaludeční problémy

V důsledku nadměrného pití alkoholu můžete začít trpět i žaludečními problémy. Jestli se pravidelně účastníte nejrůznějších večírků, možná jste zpozorovali, že přibýváte na váze. Je to nejen kvůli špatné stravě, ale hlavně kvůli vysokému obsahu kalorií skrytých v alkoholu.

Autor:
Publikováno: 24. 4. 2019 14:00 Nahlásit obsah