Dopřáváte si šálek kávy denně? Tohle udělá s vaším organismem

Dopřáváte si šálek kávy denně? Tohle udělá s vaším organismem Zdroj: Shutterstock

Dnešním článkem pravděpodobně potěšíme všechny milovníky dobré kávy a zaryté „kávoholiky“. Ptáte se proč? V dnešním článku se budeme zabývat pozitivními účinky kávy na naše tělo a věřte nám, že jich není málo!

Pochopitelně, že i v případě konzumace kávy platí všeho s mírou. Jestliže si denně dopřáváte šálek nebo dva, je to naprosto v pořádku a dokonce i pro vaše tělo zdravé. Jen málokdo si však dává čistou přírodní kávu bez cukru a smetany, ovšem právě ta je pro naše tělo nejprospěšnější.

Urychlí metabolismus

Ten, kdo si po ránu dopřává šálek silné kávy, nám dá jistě za pravdu, že není nic lepšího, co by ho do následujícího dne lépe nabudilo a dodalo mu potřebnou energii. Ačkoliv dodaná energie po vypití černé kávy není nic dlouhodobého, na pořádně probuzení postačí.

 Cítíte se lépe

Káva je velmi bohatá na antioxidanty, živiny jako je mangan, draslík, vitamín B1, B2, B3 a B5. Z tohoto důvodu se také vědci začali zaobírat otázkou, zda má konzumace kávy vliv také na naši psychickou pohodu. Přišli s výsledky, které odhalují, že u dospělých lidí dokážou dva až čtyři šálky kávy denně snížit možnost sebevraždy o 50 % nežli u lidí, kteří kávu nepijí vůbec.

Zdroj: Shutterstock Zdravý mozek

Proběhlo již několik studií, které byly publikovány v časopise Journal of Applied Physiology, které udávají, že jeden šálek černé kvalitní kávy denně, dokáže snížit riziko výskytu demence či Alzheimerovi nemoci o neuvěřitelných 65 %, co se týče mužů a žen ve středním věku. Dokonce vědci přišli také na to, že u mužů dokáže šálek černé kávy denně snížit riziko Parkinsonovy choroby o 32 % a u žen je dokonce číslo ještě vyšší, a to o 60 %.

Diabetes 2. typu

Harvardská univerzita přišla se studií, ve které zkoumala vliv kávy na diabetes neboli cukrovku. Vědci uvedli, že u lidí, kteří konzumují jeden šálek kávy denně, je riziko diabetu 2. typu velmi sníženo. Také uvedli, že u těch, kteří snížili spotřebu kávy o jeden šálek denně, je pravděpodobnost diabetu 2. typu o 17 % vyšší.

Rakovina kůže

Institut Journal of the National Cancer publikoval studii, ve které bylo prokázáno, že starší lidé, kteří si dopřávali čtyři šálky kávy denně, měli o 20 % menší riziko vzniku maligního melanomu na kůži. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že káva obsahuje již zmíněné antioxidanty a fotochemikálie, které riziko výskytu rakoviny kůže snižují.

Kolik šálků kávy denně si dopřáváte vy? Patříte i vy mezi ty, kteří si svůj den bez ní nedokážou představit, nebo kávu nepijete vůbec? Podělte se s námi o váš názor v komentářích níže!

Autor:
Publikováno: 25. 1. 2022 17:27 Nahlásit obsah