Granátové jablko: Zázrak, který byste měli zařadit do jídelníčku

Granátové jablko: Zázrak, který byste měli zařadit do jídelníčku Zdroj: Shutterstock

Granátová jablka u nás seženete poměrně snadno, přesto však na našich talířích většinou chybí. A je to škoda. Jsou plné prospěšných látek a bývají zaslouženě označovány jako elixír mládí.

Granátové jablko neboli marhaník granátový, pochází původně z oblasti v Indii, avšak už ve starověku se rozšířil do Středomoří i Malé Ásie. V Řecku bylo toto ovoce považováno za posvátné a byly mu připisovány zázračné účinky. Přečtěte si, proč by nemělo chybět ani na vašem stole:

Zdroj: Shutterstock

  • 1 šálek zrníček z granátového jablka vám dodá 30 % denní dávky vitamínu C, 36 % vitamínu K, 16 % vitamínu B9 a 12 % denní dávky draslíku.
  • Při pravidelné konzumaci vám může i během pár týdnu snížit krevní tlak a úroveň cholesterolu.
  • Je prokázán jejich pozitivní účinek na paměť. Jsou dokonce doporučovány ke konzumaci lidem trpícím Alzheimerovou chorobou.
  • Rozhodně by granátová jablka neměla chybět v jídelníčku člověka trpícího anémií (chudokrevností). Zvyšují totiž úroveň hemoglobinu.
  • Je skvělou volbou ovoce pro všechny cukrovkáře, protože snižuje hladinu glukózy v krvi.
  • Mají silné protizánětlivé účinky a některé ze studií naznačily, že tak mohou pomoci tělu bránit se například proti rakovině prsu či prostaty.

A co vy a granátová jablka? Máte je na svém stole pravidelně nebo je naopak nejíte vůbec? Napište nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 12. 9. 2023 11:02 Nahlásit obsah