Husí kůže: Podivnost lidského těla, o jejímž významu jste neměli tušení
Proč máme husí kůži? Na tuto otázku se snažil odpovědět již Charles Darwin. Jistě jste si všimli toho, že husí kůže se vám na těle udělá tehdy, když je vám zima, máte strach nebo jste vzrušení. Tato reakce lidského těla je pozůstatkem dávné minulosti člověka. Jakou má tedy husí kůže funkci a je nám v současnosti vůbec k něčemu?
Kůže, která se podobá oškubané drůbeži
Husí kůži míváme nejčastěji na rukou či na nohou. Může se nám však udělat prakticky po celém těle kdykoliv, když je nám zima nebo když jsme pod návalem velmi silných emocí. Můžeme mít z něčeho strach, jsme vzrušení nebo jsme uslyšeli zvuk, který je nám nepříjemný.
Právě na tyto podněty reaguje nervová soustava našeho těla, která vyšle signál do kůže. Svalová vlákna kolem chloupků se stáhnou a samotné chlupy se vzpřímí. Povrch těla se tak následně podobá oškubané drůbeži. Proč ale husí kůži vlastně máme?
Husí kůže jako pozůstatek dávné minulosti člověka
Husí kůži tedy často míváme, když je nám zima. Tato reakce lidského těla patří k pozůstatkům z dob, kdy naši předkové byli ještě chlupatí. Když jim byla zima, chlupy se jim díky husí kůži vzpřímily a následně vytvořily kolem těla vrstvu izolace před chladným vzduchem.
Vědci zjistili, že husí kůže má význam i nyní
Že je nám husí kůže v současnosti k ničemu, když máme řídké chloupky a nosíme oblečení? I když husí kůže již neslouží svému původnímu účelu, vědci z Harvardovy univerzity přišli na velmi zajímavé zjištění.
Ve své nové studii uvádějí, že husí kůže podporuje růst chloupků. Čím tedy budete mít husí kůži častěji, tím více posílíte růst svého ochlupení. Odborníci z Harvardovy univerzity využili elektronovou mikroskopii a v čase sledovali, jak stahování svalů při husí kůži podporuje produkci kmenových buněk v koříncích ochlupení. A právě tyto kořínky neboli folikuly zodpovídají za růst chloupků.