Italští lékaři patří k opravdovým hrdinům. K 26. březnu jich na koronavirus zemřelo už 37

Italští lékaři patří k opravdovým hrdinům. K 26. březnu jich na koronavirus zemřelo už 37 Zdroj: Instagram.com @stefanoav94

Zdravotníci v koronavirem zubožené Itálii pracují do posledního dechu. Všem lidem, kteří to potřebují, poskytují péči na úkor vlastního zdraví a bohužel i života. Jak ukazují poslední čísla, k 26. březnu v Itálii zemřelo na nemoc COVID-19 už 37 lékařů. Dalších 6205 zdravotníků je nakažených koronavirem.

V Itálii zemřelo již 37 lékařů

Koronavirová krize ochromila celou Itálii. Nákaza si bohužel nevybírá ani mezi zdravotníky, kteří jsou v současnosti nenahraditelní. Podle Italské federace lékařských profesionálů bylo k 26. březnu v této jihoevropské zemi nemocí COVID-19 nakaženo 6205 zdravotníků. To je 8,3 procenta z celkového počtu 74 376 nakažených. Tisíce zdravotníků, kteří se koronavirem infikovali v první linii a musí se léčit, Itálie zoufale potřebuje.

Na koronavirus v Itálii bohužel zemřelo již 37 lékařů. Italská federace lékařských profesionálů uvádí, že poslední tři z nich skonali v Bergamu, Foggii a Neapoli. Kromě nemocničních lékařů jsou mezi mrtvými praktičtí lékaři, zubaři, psychiatři nebo oftalmologové.

Počet mrtvých lékařů může být ve skutečnosti vyšší

„Každý den jsme jako ve válečném stavu. Lékaři a jejich rodiny truchlí nad svými zemřelými,“ uvedl prezident federace italských lékařů Filippo Anelli.

Federeca italských lékařů však upozorňuje, že počet doktorů, kteří v Itálii zemřeli na COVID-19, může být ve skutečnosti mnohem vyšší. „Mnoho lékařů zemřelo, jejich smrt však nebyla připočtená koronaviru, protože jim nebyly udělány testy,“ upozornil Filippo Anelli.

Několik zdravotních sester spáchalo sebevraždu

Zdravotnický personál v Itálii je na prahu fyzického a psychického vyčerpání. Spekuluje se dokonce o tom, že několik zdravotních sester spáchalo sebevraždu poté, co se dozvěděly, že se nakazily koronavirem. Obávaly se totiž, aby onemocnění COVID-19 nešířily dále mezi ostatní.

Jednou z nich byla i 34letá Daniela Trezzi, která pracovala jako zdravotní sestra v nemocnici v Lombardii. Tedy v nejhůře postiženém italském regionu. Její smrt začátkem tohoto týdne potvrdila italská Národní federace zdravotních sester, která prohlásila, že cítí „bolest i zděšení“.

Podle této federace bohužel k podobné události došlo minulý týden také v Benátkách, a to ze stejných důvodů. „Každá z nás si vybrala tuto profesi pro to dobré a bohužel i pro to špatné. Jsme zdravotní sestry. Nejistota a stres, kterým jsme vystaveny, je v očích nás všech,“ uvedla ve svém prohlášení italská Národní federace zdravotních sester.

Italské zdravotnictví je ochromeno koronavirovou krizí. Čelí nejen nedostatku zdravotníků, ale také ventilátorů a dalších důležitých zdravotnických potřeb.

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2020 11:31 Nahlásit obsah