Jak použít rýmovník, aby vás zbavil nachlazení a rýmy? Vyrobte si z něj čaj, sirup nebo mast

Jak použít rýmovník, aby vás zbavil nachlazení a rýmy? Vyrobte si z něj čaj, sirup nebo mast Zdroj: Shutterstock.com

Rýmovník se stále častěji zabydluje v českých domácnostech. A má to svůj důvod. Tato nenápadná rostlinka původem z Afriky zmírňuje příznaky nachlazení i rýmy. Rýmovník má na lidské zdraví i další pozitivní účinky. Musíte jej ale umět správně používat.

Rýmovník působí blahodárně na zdraví: Jak jej používat?

Stále více lidí shání s příchodem podzimu rýmovník, který voní po meduňce, mátě či kafru. Tato rostlina, jíž se přezdívá mexický eukalyptus, španělský tymián či milice, ve svých chlupatých dužnatých listech skrývá doslova elixír zdraví. Rýmovník je nenáročný na pěstování, za mírnou zálivku a dostatek světla se vašemu zdraví stonásobně odvděčí.

Pěstujete rýmovník v květináči na okenním parapetu i vy? Abyste z této bylinky dostali opravdové maximum, měli byste ji umět správně používat. Rýmovník je pro vaše zdraví cenný nejen v čerstvém stavu, ale také ve formě čaje, sirupu či masti.

Rýmovník a jeho hlavní účinky na lidské zdraví

  • Je vhodnou bylinkou k prevenci a léčbě rýmy.
  • Přináší úlevu při zánětu dýchacích cest, nachlazení i bolestech krku.
  • Snižuje bolest hlavy.
  • Pomáhá při kožních problémech, urychluje hojení popálenin a drobných ran.
  • Potlačuje stres, úzkosti i depresivní stavy.
  • Snižuje vysoký tlak, vysoký cholesterol i riziko vzniku srdečních chorob.
  • Používat jej můžete i při trávicích potížích, jaterních chorobách a problémech s ledvinovými a žlučovými kameny.

Zdroj: Shutterstock.com

Recepty z rýmovníku využijete nejen při nachlazení 

Rýmovník je univerzální bylinkou, kterou využijete při celé řadě zdravotních potíží. Tento voňavý zázrak pocházející z jihovýchodní Afriky můžete používat zevně i vnitřně. A to jak v čerstvém stavu, tak ve formě čaje nebo mastičky. Přinášíme vám osvědčené recepty na zpracování rýmovníku, jejichž znalost se bude v průběhu podzimu a zimy hodit i vám.

Trhané čerstvé lístky rýmovníku

Abyste si ulevili od rýmy či nachlazení, stačí, když si v prstech promnete několik čerstvě utržených listů rýmovníku a následně si ke svým prstům přičichnete. Abyste skutečně pocítili úlevu, tento postup praktikujte dvakrát až třikrát denně. Čichání k silicím rýmovníku je navíc skvělou prevencí rýmy a nachlazení, a to zvlášť během podzimních a zimních měsíců.

Čaj z rýmovníku

Jak připravit čaj z rýmovníku? Utrhněte z rýmovníku tři listy, které natrhejte na menší kousky. Následně je zalijte půl litrem vroucí vody. Rýmovníkový čaj nechte luhovat deset minut, poté jej zceďte. Čaj z rýmovníku si dle libosti doslaďte pravým včelím medem.

Čaj z rýmovníku užívejte při rýmě, nachlazení, chřipce, bolestech hlavy i bolestech v krku. Tento čaj má mírně sedativní účinky, takže zmírňuje případný stres či úzkostlivé nebo depresivní stavy.

Zdroj: Shutterstock.com

Sirup z rýmovníku

Sirup z rýmovníku má na lidské zdraví podobné účinky jako rýmovníkový čaj. Tento sirup vám však v lednici vydrží několik týdnů až měsíců. Rýmovníkovým sirupem si můžete dochucovat především ovocný či bylinkový čaj.

Ingredience na rýmovníkový sirup:

  • 30 středních lístků rýmovníku nakrájených nadrobno
  • 2 ks citronů v bio kvalitě nakrájených na kolečka
  • 0,75 cukru krystalu
  • 1 litr převařené a zchlazené vody

Postup:

1. Lístky rýmovníku a kolečka citronu vložte do plastové nádoby a zalijte vodou. Nádobu překryjte čistou kuchyňskou utěrkou. Rýmovníkovou směs nechte macerovat 24 hodin.

2. Rýmovníkovou směs sceďte do hrnce, do kterého následně vsypte cukr. Rýmovníkový sirup zahřívejte (ale nevařte) na mírném plameni, dokud se cukr nerozpustí.

3. Hotový rýmovníkový sirup plňte do uzavíratelných lahví, které jste předem vyvařili. Následně jej uchovávejte v chladu – ideálně v lednici.

Tip: Rýmovníkovým sirupem můžete dochucovat čaj, dopřávat si jej můžete jen tak na lžičku. Vhodné pro vás jsou dvě až tři čajové lžičky denně.

Zdroj: Shutterstock.com

Mast z rýmovníku

Mast z rýmovníku, kterou si můžete mazat pod nos, využijete nejen při rýmě či nachlazení. Při potížích s průduškami touto mastí promazávejte hrudník. Mast z rýmovníku vás dále zbaví také bolestí hlavy nebo kožních problémů. Jakým způsobem si ji můžete vyrobit?

Ingredience na mast z rýmovníku:

  • 30 středně velkých lístků rýmovníku nakrájených nadrobno
  • 200 g neškvařeného vepřového sádla (příp. využijte také kokosový olej)

Postup:

1. Rýmovníkové listy rovnoměrně nasypte na plech, na který poklaďte také kousky sádla.

2. Plíšek dejte do trouby předehřáté na 100 stupňů Celsia. Až se sádlo rozpustí, plech z trouby vyjměte a danou směs pečlivě promíchejte vařečkou.

3. Rýmovník se sádlem nechte odstát 24 hodin, poté dejte sádlo opět rozpustit do trouby.

4. Rýmovníkovou mast posléze sceďte do připravených nádobek a nechte ji v chladu ztuhnout.

Pěstujete doma v květináči rýmovník? Prozradíte nám do komentářů, jakým způsobem jej používáte?

Autor:
Publikováno: 8. 10. 2019 14:46 Nahlásit obsah