Jak se účinně zbavit aftů? Pomůže vám med i hroznové víno

Jak se účinně zbavit aftů? Pomůže vám med i hroznové víno Zdroj: Shutterstock

Ten, kdo již někdy afty v ústech měl, moc dobře ví, jak nepříjemné a bolestivé tohle onemocnění je. Lékaři udávají, že za jejich vznikem stojí zejména nedostatek určitých vitamínů, železa a také kyseliny listové. Jak se tedy co nejrychleji těchto jen pár milimetrů velkých boláků zbavit?

Zpravidla bývají afty velké jeden až čtyři milimetry, ovšem mohou se vytvořit i mnohem větší boláky, které nám znepříjemňují mluvení i konzumaci potravin. Jak jsme již psali v úvodu našeho článku, může za ně snížená imunita, nedostatek železa a vitamínu B2.

Jakmile se tyto puchýřky objeví, začít byste tedy měli tímto směrem – doplnit potřebné vitamíny a vsadit můžete také na hlívu ústřičnou. Zamyslet byste se zároveň měli nad vaším životním stylem, zda i v tomto směru je vše v pořádku.

Výplachy proti bolesti

Ulevit si od této nepříjemné bolesti můžete pomocí protizánětlivých a dezinfekčních výplachů z heřmánku či šalvěje a třapatky. V lékárně jsou také k dostání roztoky a kapky, které ústa dezinfikují a zároveň i tlumí bolest. Pomoci by vám měl i výplach ze slané vody. Ten si připravíte tak, že do sklenice s vlažnou vodou dáte půl lžičky soli a tímto roztokem si budete ústa několikrát denně vyplachovat.

Zdroj: Shutterstock

Babské rady

Již naše prababičky doporučovaly tyto puchýřky potírat včelím medem či několikrát denně rozkousat kuličku hroznového vína a chvíli ji nechat v ústech působit. Dokonce i cibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu a tím napomáhá k lepší obranyschopnosti.

Čeho se vyvarovat

Než se vám afty úplně zahojí, měli byste ze svého jídelníčku vyřadit kořeněná a kyselá jídla (citrusy, rajčata a papriky). Léčbu vám může zkomplikovat i konzumace kávy, kouření a dokonce i žvýkání žvýkaček.

Autor:
Publikováno: 11. 5. 2022 15:45 Nahlásit obsah