Jíte sušená či čerstvá jádra z meruněk? Riskujete tím otravu kyanovodíkem

Jíte sušená či čerstvá jádra z meruněk? Riskujete tím otravu kyanovodíkem Zdroj: Shutterstock.com

Spousta žen každé léto zpracovává kilogramy zralých meruněk na výtečnou domácí meruňkovou marmeládu. Pecky, které po meruňkách zbydou, nasuší a poté z nich vyloupou jádra. I když jádra z meruněk chutnají jako hořké mandle a nabízejí některé zdravotní benefity, vyhněte se jejich konzumaci obloukem. Povíme vám proč.

Jádra z meruněk jako alternativa mandlí: Rozhodně to nezkoušejte

Konzumace sušených nebo čerstvých jader z meruněk je obecně rozšířeným nešvarem. Spousta lidí má za to, že hořká meruňková jádra jsou díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů velmi zdravá. Další věří tomu, že jádra z meruněk dokážou lidské tělo ochránit dokonce před rakovinovým bujením.

Pokud jste si smlsla na čerstvé meruňce nebo připravila několik dávek poctivého meruňkového džemu, pecky z meruněk raději ihned hoďte do koše. Vyloupaná jádra totiž můžou vážně poškodit vaše zdraví a způsobit dokonce otravu.

Zdroj: Shutterstock.com

Proč jsou jádra z meruněk nebezpečná? Kvůli látce amygdalin

Nebezpečí meruňkových jader tkví v tom, že v nich najdete látku amygdalin patřící mezi kyanogenní glykosidy. Tato látka se vyznačuje typickou hořkou chutí. Když jádro z meruňky sníte, ve vašem zažívacím traktu se amygdalin promění v kyanovodík. A právě toxický kyanovodík se řadí mezi nejsilnější enzymatické jedy.

Obsah amygdalinu v meruňkový jádrech je poměrně vysoký. I když sníte „pouze“ několik kusů těchto jader, existuje vysoká pravděpodobnost, že se u vás objeví příznaky otravy. Jak se mírná otrava kyanovodíkem projevuje? Zejména horečkou, bolestí hlavy, nevolností, bolestmi kloubů a svalů, nespavostí či žízní.

Podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin jsou pro dospělého člověka bezpečnou dávkou maximálně tři malá meruňková jadérka. To ovšem neplatí pro malé děti, které by se konzumaci jader z meruněk měly rozhodně vyhnout. Stačí polovina malého jadérka a už je v jejich případě překročena bezpečná dávka amygdalinu.

Zdroj: Shutterstock.com

Které pecky nám dále škodí?

Nebezpečný amygdalin obsahují také jádra broskví, nektarinek, švestek či třešní. Pokud však spolknete několik pecek třešní, nemusíte se ničeho obávat. Pokud amygdalin s jádrem zůstane uzavřený uvnitř pecky, tato látka je pro vás naprosto neškodná. Velké potíže může udělat až tehdy, pokud pecku rozevřete a jádro sníte. Poté se amygdalin v důsledku působení kyselého prostředí v zažívacím traktu změní v jed kyanovodík.

Pecičky, které můžete bez obav spolknout

Zdraví přínosné jsou naopak některé pecičky citrusových plodů. Najdete v nich totiž látky limonoidy, pro které jsou charakteristické protirakovinné a antivirotické účinky. Zdravé jsou rovněž pecky vodního melounu, pecičky hroznového vína nebo granátového jablka. Pro naše tělo totiž představují blahodárný koktejl vitamínů, minerálů i antioxidantů.

Autor:
Publikováno: 6. 8. 2019 12:00 Nahlásit obsah