Jíte sušená či čerstvá jádra z meruněk? Riskujete tím otravu kyanovodíkem
Spousta žen každé léto zpracovává kilogramy zralých meruněk na výtečnou domácí meruňkovou marmeládu. Pecky, které po meruňkách zbydou, nasuší a poté z nich vyloupou jádra. I když jádra z meruněk chutnají jako hořké mandle a nabízejí některé zdravotní benefity, vyhněte se jejich konzumaci obloukem. Povíme vám proč.
Jádra z meruněk jako alternativa mandlí: Rozhodně to nezkoušejte
Konzumace sušených nebo čerstvých jader z meruněk je obecně rozšířeným nešvarem. Spousta lidí má za to, že hořká meruňková jádra jsou díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů velmi zdravá. Další věří tomu, že jádra z meruněk dokážou lidské tělo ochránit dokonce před rakovinovým bujením.
Pokud jste si smlsla na čerstvé meruňce nebo připravila několik dávek poctivého meruňkového džemu, pecky z meruněk raději ihned hoďte do koše. Vyloupaná jádra totiž můžou vážně poškodit vaše zdraví a způsobit dokonce otravu.
Proč jsou jádra z meruněk nebezpečná? Kvůli látce amygdalin
Nebezpečí meruňkových jader tkví v tom, že v nich najdete látku amygdalin patřící mezi kyanogenní glykosidy. Tato látka se vyznačuje typickou hořkou chutí. Když jádro z meruňky sníte, ve vašem zažívacím traktu se amygdalin promění v kyanovodík. A právě toxický kyanovodík se řadí mezi nejsilnější enzymatické jedy.
Obsah amygdalinu v meruňkový jádrech je poměrně vysoký. I když sníte „pouze“ několik kusů těchto jader, existuje vysoká pravděpodobnost, že se u vás objeví příznaky otravy. Jak se mírná otrava kyanovodíkem projevuje? Zejména horečkou, bolestí hlavy, nevolností, bolestmi kloubů a svalů, nespavostí či žízní.
Které pecky nám dále škodí?
Nebezpečný amygdalin obsahují také jádra broskví, nektarinek, švestek či třešní. Pokud však spolknete několik pecek třešní, nemusíte se ničeho obávat. Pokud amygdalin s jádrem zůstane uzavřený uvnitř pecky, tato látka je pro vás naprosto neškodná. Velké potíže může udělat až tehdy, pokud pecku rozevřete a jádro sníte. Poté se amygdalin v důsledku působení kyselého prostředí v zažívacím traktu změní v jed kyanovodík.
Pecičky, které můžete bez obav spolknout
Zdraví přínosné jsou naopak některé pecičky citrusových plodů. Najdete v nich totiž látky limonoidy, pro které jsou charakteristické protirakovinné a antivirotické účinky. Zdravé jsou rovněž pecky vodního melounu, pecičky hroznového vína nebo granátového jablka. Pro naše tělo totiž představují blahodárný koktejl vitamínů, minerálů i antioxidantů.