Kloktací test na koronavirus se brzy objeví na tuzemském trhu. Gargtest vyvinuli čeští vědci

Kloktací test na koronavirus se brzy objeví na tuzemském trhu. Gargtest vyvinuli čeští vědci Zdroj: Shutterstock.com

Kdo postoupil PCR testy na koronavirus, během kterých se zavádí dlouhá tyčinka do nosu, určitě potvrdí, že nejde o nic příjemného. Čeští vědci ve čtvrtek 26. listopadu seznámili veřejnost s bezbolestnou metodou testování na covid. Jde o kloktací test Gargtest, který by se měl brzy objevit na českém trhu.

Kloktací testy Gargtest, které by měly stát 130 korun za kus, jsou dílem vědců z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Podle vedoucího projektu Mariána Hajdúcha olomoučtí vědci v současné době dokončili certifikaci Gargtestu a zahájili jeho výrobu. 

Princip těchto testů na koronavirus, které by se brzy měly dostat na český trh, je přitom velmi jednoduchý. Testovací sadu Gargtestu, v níž najdete odměrku na vodu a odběrovou zkumavku s transportním práškem, si koupíte například v lékárně. Doma si do odměrky naberete vodu z vodovodního kohoutku, touto vodou si následně vykloktáte ústa po dobu dvaceti až třiceti sekund.

Obsah své dutiny ústní poté vyplivnete do přiložené plastové zkumavky. Tuto zkumavku uzavřete a zabalíte podle návodu a následně ji doručíte na odběrové místo. Výběrem odběrového místa se řiďte s ohledem na své trvalé bydliště.

Kloktací test Gargtest na koronavirus má stát sice kolem 130 korun. V případě, že vám jeho provedení doporučila hygiena nebo váš ošetřující lékař, jeho laboratorní vyhodnocení je už pro vás zdarma. V opačném případě coby samoplátce za vyhodnocení kloktacího testu zaplatíte 1800 korun.

Jaká je hlavní přednost kloktacích testů? Jejich provedení je mnohem příjemnější a bezbolestnější, nežli tomu je v případě PCR testů na covid. Právě proto se kloktací testy používaly například v Kanadě či v Rakousku při plošném testování dětí na školách.

Autor:
Publikováno: 3. 12. 2020 09:59 Nahlásit obsah