Koronavirus jako možný spouštěč autoimunitních onemocnění: Některým lidem se dle vědců po prodělání koronaviru vytvoří protilátky proti vlastnímu tělu

Koronavirus jako možný spouštěč autoimunitních onemocnění: Některým lidem se dle vědců po prodělání koronaviru vytvoří protilátky proti vlastnímu tělu Zdroj: Shutterstock.com

U některých lidí, kteří prodělali covid-19, nalezli vědci z Emory University v americké Atlantě nikoliv protilátky proti koronaviru, ale proti vlastnímu tělu. O této skutečnosti informoval list NY Times, výsledky studie zatím nebyly publikovány ve vědeckém časopisu.

Imunitní systém se obrátil proti vlastnímu tělu pacientů

Jak ve čtvrtek 29. října informoval list NY Times, vědci z Emory University v americké Atlantě přišli s důležitým zjištěním. Během zkoumání pacientů, kteří se vyléčili z covidu-19, našli znepokojivé známky toho, že se imunitní systém obrátil proti jim samotným. Tyto protilátky proti vlastnímu tělu jsou podle vědců podobné jako u pacientů s lupusem nebo revmatoidní artritidou, které patří k autoimunitním onemocněním.

Autoprotilátky necílily na koronavirus, ale na lidské buňky

Studie amerických vědců naznačuje, že u některých lidí zaútočil imunitní systém na jejich tělo, a nikoliv na koronavirus. A to kvůli tomu, že tito pacienti produkovali autoprotilátky, které cílily místo viru přímo na lidské buňky. Tato skutečnost podle vědců vysvětluje, proč někteří lidé mají přetrvávající problémy i dlouhé měsíce po tom, co virus z jejich těla zmizel a jsou na jeho přítomnost dle PCR testů negativní.

Zdroj: Shutterstock.com Toto zjištění amerických vědců s sebou nese další možnosti léčby u pacientů, kteří prodělali covid a zároveň mají přetrvávající zdravotní problémy. Pomocí stávajících testů, které dokážou detekovat autoprotilátky v těle, mohou lékaři určit pacienty, u kterých se po prodělání koronaviru vytvořily protilátky proti jejich vlastnímu tělu. 

Protilátkovou odpověď může vyvolat mírný i střední průběh koronaviru

Podle vědců by následně těmto lidem pomohla léčba používaná pro zmírnění projevů lupusu či revmatoidní artritidy, které patří k autoimunitním onemocněním. "Je možné, že některými z těchto agresivnějších léků můžeme vhodně léčit příslušné pacienty a očekávat lepší výsledky," uvedl imunolog Matthew Woodruff z atlantské Emory University v Atlantě, který byl zároveň hlavním autorem studie.

S výsledky tohoto výzkumu souhlasí také imunoložka Akiko Iwasaki z Yale University. Podle této ženy je možné, že i mírný až střední průběh covidu-19 může vyvolat tento druh protilátkové odpovědi. “Výsledkem studie nejsem překvapena, ale je zajímavé vědět, že se to opravdu děje,” konstatovala Iwasaki.

Autor:
Publikováno: 3. 11. 2020 14:11 Nahlásit obsah