Koronavirus miluje, když se dotýkáme obličeje: Jak tomu zabránit a ochránit své zdraví

Koronavirus miluje, když se dotýkáme obličeje: Jak tomu zabránit a ochránit své zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Obličeje se dotkneme v průměru 16krát za hodinu. V době šíření nového koronaviru jde o nebezpečný zlozvyk, který nahrává případné nákaze. Velkým problémem ovšem je, že na svůj nos, pusu, oči či tváře často sáhneme nevědomky. Když se přestaneme dotýkat tváře, jde o jednu z nejúčinnějších obran proti koronaviru. Jak ale na to?

Obličej jako vstupní brána pro nový koronavirus

Promnutí oka, poškrábání nosu či tváře nebo podepření brady. Jedná se o typické doteky tváře, které nevědomě provedeme několikrát za hodinu. V současné době bychom si však na ně měli dát extra pozor. Nový koronavirus totiž může do našeho těla vniknout ústy, nosem nebo očima přes obličejové sliznice.

„Přestaňte si mnout oči, škrábat se, šťourat v nose, olizovat prsty nebo bezmyšlenkovitě okusovat konec tužky. To je nejúčinnější způsob, jak zabránit pandemii,“ upozorňuje americký lékař William Wawyer, který stojí v čele neziskové organizace Henry the Hand propagující hygienu rukou.

Podle Wawyera je tu velké riziko nákazy novým koronavirem tím způsobem, že se lidem virus zachytí na rukou při kontaktu s kontaminovaným povrchem. „Následně stačí, aby se dotkli svého obličeje. Koronavirus tak přenesou sami na sebe,“ popisuje William Wawyer.

Zdroj: Shutterstock.com Jak se přestat dotýkat obličeje

I když se lehce řekne, abychom se nedotýkali obličeje, toto opatření patří vůbec k těm nejtěžším. Dotýkání se obličeje je totiž zažitým zvykem, a právě zvyky se jenom těžko mění. Jelikož každý dotek výrazně zvyšuje riziko infekce novým koronavirem, přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou vaše návyky alespoň trochu změnit.

Zaměstnávejte své ruce

Snažte se rukama stále něco dělat, a to i při sledování televize. V rukách žmoulejte například čistý bavlněný kapesník nebo si svými prsty hrajte s korálkovým náramkem. Při sledování svého oblíbeného seriálu můžete rovněž žehlit či skládat prádlo, třídit poštu nebo vykreslovat antistresové omalovánky. Zkrátka dělejte cokoliv, čím zaměstnáte své ruce a udržíte si tak odstup od své tváře.

Používejte voňavé mýdlo nebo krém

Natřete si své ruce voňavým krémem nebo použijte voňavé mýdlo. Právě výrazná vůně vás pokaždé upozorní, abyste si své ruce drželi dále od tváře.

Zdroj: Shutterstock.com Při rozhovoru s druhými své ruce překřižte

Ať už se bavíte se členy své rodiny, nebo máte pracovní poradu, zkuste pokaždé své ruce překřížit. Pokud sedíte, překřižte své prsty a dlaně si následně vložte do klína.

Využijte post-it lístečky jako připomenutí

Nalepte si po svém bytě či kanceláři post-it lístečky. Vždy, když je uvidíte, měly by vám připomenout, abyste se nedotýkali obličeje.

Noste rukavice

Pokud máte dojem, že váš zvyk dotýkat se tváře je až příliš silný, noste rukavice. Nošení rukavic na veřejnosti je v současnosti samozřejmostí, rukavice (například bavlněné) si však zkuste navléknout i doma. Vaše tvář zůstane v bezpečí.

Tip: Nezapomínejte, že nezbytnou obranou proti novému koronaviru je také pravidelné mytí rukou. Jak si krok za krokem správně umýt ruce se dozvíte v tomto článku.

Autor:
Publikováno: 3. 4. 2020 14:45 Nahlásit obsah