Jak si správně mýt ruce: Nezbytná znalost v době šíření nového koronaviru

Jak si správně mýt ruce: Nezbytná znalost v době šíření nového koronaviru Zdroj: Shutterstock.com

První případy nákazy novým koronavirem se bohužel objevily i v Česku. Abyste se mohli před tímto onemocněním virového původu bránit, důležitá je pro vás v prvé řadě dostatečná hygiena. A to zejména mytí rukou. Víte ale, jak byste si měli správně mýt ruce, abyste se zbavili většiny nečistot i choroboplodných zárodků?

Správné mytí rukou je základ

V době šíření koronavirové nákazy je mytí rukou základ. Díky správné technice ze svých rukou odstraníte nečistoty i nebezpečné viry či bakterie. Ochráníte nejen své zdraví, ale předejdete tomu, aby se případná nákaza šířila prostřednictvím vašich rukou dál.

Jak tedy na správné mytí rukou? Postupujte podle následujícího návodu, který zahrnuje celkem sedm základních kroků.

Zdroj: Shutterstock.com 1. krok: Vložte ruce pod tekoucí vodu a naneste mýdlo

Navlhčete si ruce pod tekoucí vodou, poté na ně naneste dostatečné množství mýdla, ze kterého by se vám měla na rukou vytvořit hustá pěna. Teplota tekoucí vody by se měla pohybovat mezi 35 ºC a 45 ºC.

2. krok: Krouživými pohyby si očistěte své dlaně

Krouživými pohyby nejprve důkladně očistěte své dlaně. Postupujte ve směru a poté proti směru hodinových ručiček.

3. krok: Zaměřte se na hřbety rukou

Spojte prsty k sobě a pravou dlaní si pečlivě umyjte hřbet levé ruky střídavými pohyby odzadu (tedy od zápěstí) do předu. Poté ruce vyměňte a levou dlaní si zase umyjte hřbet pravé ruky.

4. krok: Vyčistěte mezery mezi prsty

Rozevřete dokořán prsty pravé ruky a ze hřbetní strany do mezer vnikněte prsty levé ruky. Mezery mezi prsty pravé ruky si tímto způsobem velmi pečlivě vyčistěte, poté své ruce vystřídejte.

Zdroj: Shutterstock.com 5. krok: Zaměřte se na čistotu svých prstů

Z levé dlaně si vytvořte „mističku“, do které položte všechny prsty pravé ruky. Tyto prsty by měly být na špičkách a těsně u sebe. Prsty pravé ruky pak v „mističce“ levé ruky umývejte krouživými pohyby po směru a posléze proti směru hodinových ručiček. Stejným způsobem postupujte při umývání prstů levé ruky.

6. krok: Vyčistěte si palec

Dlaní pravé ruky stiskněte svůj levý palec. Dlaní následně otáčejte kolem dokola. Poté vyměňte strany a stejným způsobem důkladně umyjte svůj pravý palec.

7. krok: Opláchněte si ruce pod tekoucí vodou a na závěr je osušte

Na závěr si své ruce důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Poté si je osušte pomocí čistého ručníku. Mnohem hygieničtějším způsobem, jak si osušit ruce, jsou však jednorázové papírové utěrky.

Autor:
Publikováno: 2. 3. 2020 10:30 Nahlásit obsah