Koronavirus v Česku a postupné uvolňování: Pravidla, která nově platí od středy 18. listopadu

Koronavirus v Česku a postupné uvolňování: Pravidla, která nově platí od středy 18. listopadu Zdroj: Shutterstock.com

Od středy 18. listopadu začínají v Česku platit nová pravidla, která mají za úkol zmírnit šíření nového koronaviru. Změny nastávají zejména v obchodech a ve školách. Ovšem nejen to. Máme pro vás přehledný seznam změn, které jsou nově v platnosti a které vyplývají z protiepidemického systému PES.

Základní a speciální školy

Od středy 18. listopadu se do lavic vrací žáci přípravných, prvních a druhých tříd základních škol. Návrat platí také pro všechny žáky speciálních škol.

Maloobchody, supermarkety a nákupní centra

V obchodech nově platí omezení jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. Maloobchody, supermarkety a nákupní centra tak musejí omezit počet nakupujících. Obchody přitom mohou mít od pondělí do soboty nově otevřeno až do 21. hodiny.

Svatby, pohřby a bohoslužby

Na svatby, pohřby a bohoslužby může od 18. listopadu až 15 lidí. Od čtvrtka 22. října přitom platilo, že to může být maximálně 10 osob.

Zdroj: Shutterstock.com Výdejní okénka

Od 18. listopadu se prodlužuje otevírací doba výdejních okének stravovacích zařízení na interval mezi 5:00 a 21:00. Okénka mohla být dosud otevřená od 6:00 do 20:00.

Venkovní sportoviště

Od 18. listopadu přibyla další výjimka ze zákazu volného pohybu. K tomu, že lidé mohou volně do přírody a do parku, mají nově možnost sportování na venkovních sportovištích.

Psí a kočičí salony

Nově se otevírají provozovny, které se specializují na úpravu a stříhání psů a koček. Znovuotevření psích a kočičích salonu probíhá stejně jako letos na jaře před kadeřnictvími či holičstvími.

Autor:
Publikováno: 18. 11. 2020 12:52 Nahlásit obsah