Koronavirus v Česku: Příznaky onemocnění se podobají chřipce, většinou mívá lehký průběh

Koronavirus v Česku: Příznaky onemocnění se podobají chřipce, většinou mívá lehký průběh Zdroj: Shutterstock.com

K 3. březnu 2020 Česká republika eviduje celkem pět lidí nakažených novým typem koronaviru. Je ovšem pravděpodobné, že počet infikovaných bude i nadále narůstat. Právě proto byste měli znát hlavní příznaky koronavirové infekce, které jsou velmi blízké klasické chřipce.

Česko má pět případů nákazy koronavirem

Česká republika má v tuto chvíli celkem pět případů nákazy novým typem koronaviru. Posledním člověkem, u kterého byl ráno 3. března 2020 koronavirus potvrzen, je dívka z Ekvádoru, která do Česka přicestovala spolu s americkou studentkou, která byla rovněž nakažena koronavirem.

Zdroj: Shutterstock.com Podle lékařů má všech pět infikovaných lehký průběh onemocnění. Čtyři pacienti přitom leží v pražské nemocnici na Bulovce, pátý pacient je hospitalizován v nemocnici v Ústí nad Labem. O které případy konkrétně jde?

1. O muže z Děčína, který byl s rodinou na lyžařském zájezdu na Benátsku.

2. O profesora z pražské České zemědělské univerzity, který se zúčastnil odborné konference v italském Udine.

3. O mladou Američanku, která do Česka přicestovala jako turistika. Tato dívka studuje v italském Milánu.

4. O ženu, která je momentálně hospitalizována v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Tato žena byla ve stejný termín na lyžařské dovolené a pobývala ve stejném hotelu jako nakažený muž z Děčína.

5. O dívku z Ekvádoru, která do Česka přicestovala spolu s nakaženou Američankou. Tyto dívky přijely do Prahy autobusovou linkou z Vídně, v polovině trasy stihly navštívit také Brno. První test na koronavirus byl však u dívky z Ekvádoru negativní. To, že je infikovaná, u ní potvrdil až opakovaný test.

Příznaky nákazy koronavirem se vyplatí nepodceňovat

Tito nakažení lidé byli v kontaktu minimálně s desítkami dalších. Je tak pravděpodobné, že se v dohledné době potvrdí i další případy nákazy novým typem koronaviru. Právě proto není od věci, když budete znát hlavní příznaky koronavirové infekce, které se však často kryjí s klasickou chřipkou. Jaké jsou tedy příznaky onemocnění koronavirem neboli nemoci Covid-19?

  • náhlý začátek onemocnění
  • vysoká teplota až horečka
  • bolesti kloubů
  • dušnost
  • suchý kašel
  • ve výjimečném případě zápal plic, který se vyvíjí kolem osmého až devátého dne nemoci

Zdroj: Shutterstock.com Koronavirus versus chřipka

U většiny dospělých zdravých lidí má koronavirová infekce lehký průběh. Co se týče zdravých dětí, právě ony dle statistik snáší onemocnění novým typem koronaviru mnohem lépe nežli chřipku. Stejně jako chřipka, tak i nový typ koronaviru představuje zvýšené riziko pro lidi, kteří již bojují s jinou těžkou nemocí. Jde například o onkologické pacienty, lidi s nemocným srdcem, ledvinami či plícemi nebo o těžké diabetiky.

Pomůže vám infolinka Státního zdravotního ústavu

Máte-li podezření, že jste nakažení novým typem koronaviru, můžete se telefonicky obrátit nejen na svého lékaře, nejbližší nemocnici či zdravotnickou záchrannou službu. V tomto směru vám pomohou také dvě non-stop linky pro ohlašování případů i pro dotazy ohledně koronaviru, které zřídil Státní zdravotní ústav. Jde konkrétně o telefonní čísla 724 810 106 a 725 191 367.

Autor:
Publikováno: 3. 3. 2020 14:00 Nahlásit obsah