Koronavirus v těhotenství: Jaké jsou jeho příznaky a opravdu představuje hrozbu

Koronavirus v těhotenství: Jaké jsou jeho příznaky a opravdu představuje hrozbu Zdroj: Shutterstock.com

Jak zvládají koronavirovou nákazu těhotné ženy? Právě na tuto otázku se ve své odborné analýze zaměřil vědecký týdeník British Medical Journal. Odborníci dospěli ke zjištění, že těhotné ženy mají ve srovnání se svými netěhotnými vrstevnicemi zpravidla minimální příznaky. Pravděpodobnost hospitalizace na JIP však u nich bývá mnohem vyšší.

Do jaké míry covid-19 ohrožuje těhotné? Vědci hledají odpověď

Covidu-19 se hrozí nejen rizikové skupiny, pod které spadají senioři, chronicky nemocní pacienti nebo lidí se sníženou imunitou. Koronavirus vidí jako vážnou hrozbu také těhotné ženy. Nejen ony, ale i spousta lékařů a vědců si v současnosti pokládá otázku, do jaké míry covid-19 ohrožuje ženy, které čekají dítě.

Na tuto otázku se snaží odpovědět analýza vědeckého týdeníku British Medical Journal, která v sobě shrnuje celkem 77 studií z celého světa. Tyto studie měly přitom v hledáčku celkem 11 432 těhotných žen, u kterých bylo potvrzené nebo existovalo podezření, že jsou nakažené covidem-19.

Zdroj: Shutterstock.com Koronavirus představuje velký nápor na imunitní systém těhotných žen

K čemu tato analýza došla? Těhotné ženy ve srovnání se svými vrstevnicemi, které nečekají miminko, mají méně častěji příznaky koronaviru. Je však u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici na JIP. Dle analýzy byla na jednotce intenzivní péče hospitalizována zhruba 4 procenta těhotných žen, které se dříve nakazily koronavirem.

„Skutečné riziko je samo o sobě nízké, ve srovnání s ženami v reprodukčním věku, které nejsou těhotné, se ale zdá, že těhotné ženy jsou na JIP přijímány o něco více,“ sdělila autorka analýzy Shakila Thangaratinamová z britské University of Birmingham. 

Podle vědců jsou těhotné ženy více náchylné na respirační choroby, které u nich představují velký nápor na jejich imunitní systém. Odborníci poukazují na to, že imunita nastávajících maminek je vytížená ochranou nenarozeného dítěte. Kardiovaskulární systém a plíce, na které covid-19 cílí, tak bývají během gravidity ženy pod větším náporem.

Zdroj: Shutterstock.com Koronavirus, těhotenství a porod: Jaká jsou další možná rizika

  • Dosavadní vědecké výzkumy poukazují na to, že se covid-19 nepřenáší v děloze z nakažené matky na dítě.
  • V případě dětí matek nakažených koronavirem však vzrůstá pravděpodobnost předčasného porodu nebo umístění narozeného miminka na neonatologické oddělení.
  • Přítomnost koronaviru dosud vědci nezjistili v plodové vodě ani v mateřském mléku.
  • Po porodu může k nákaze z matky na dítě přirozeně dojít. Ovšem nikoli prostřednictvím kojení, ale kapénkovou infekcí, a to vzduchem nebo dotykem.
  • WHO doporučuje kojení i pozitivně nakaženým matkám. Musí však dodržet přísná hygienická opatření.
Autor:
Publikováno: 23. 10. 2020 12:06 Nahlásit obsah