Kousání nehtů - způsobuje to jenom stres nebo je za tím ještě mnohem víc?

Kousání nehtů - způsobuje to jenom stres nebo je za tím ještě mnohem víc? Zdroj: Shutterstock.com

Kousání nehtů je jeden z nejvíce rozšířených zlozvyků a většinou, když někoho takového vidíme, předpokládáme, že je tento člověk ve stresu. Problém však je, že se jedná pouze o předpoklady a ty se často mýlí.

Věda totiž ukázala, že více než o stres jde o rys osobnosti, který člověk, jenž si kouše nehty, nosí v sobě. A o jaký rys tedy jde?

Kousání nehtů může ve výjimečných případech být pro naše zdraví nebezpečné. Během kousání si můžeme způsobit menší ranky, které zůstávají otevřené a pochopitelně nijak neléčené. Do nich se však mohou dostat bakterie a to vede k infekci, která se následně může rozšířit do celého těla a v krajních případech způsobit i smrt.

Mnohem častěji je však kousání nehtů považováno za společensky nepřijatelné chování, a pokud to začne někdo dělat na veřejnosti, je okamžitě obdarován nálepkou „sociální vyvrženec“.

Zdroj: Shutterstock.com Studie dokonce zjistily, že 20–30 % populace si kouše nehty, ve většině případů pak jde o ženy. Zlozvyk, který se na první pohled jeví jako projev úzkosti, může mít, především pro ženu, za následek snížení sebevědomí, což ve výsledku způsobuje ještě větší úzkost.

Kousání nehtů a jemu podobné zlozvyky lze však jen těžko zastavit. Vědci dokonce zjistili, že samotný akt kousání nehtů může působit jako uklidňující účinek pro naši nervovou soustavu.

I když se může příčina kousání nehtů značně lišit, toto chování má však společné rysy. Někdy za to mohou naši rodiče či starší sourozenci, od kterých jsme to okoukali. Toto chování je však také možné zdědit i geneticky. Avšak výzkumy nyní přišly s něčím mnohem zajímavějším….

strana 1 / 2
Autor:
Publikováno: 28. 3. 2017 13:03 Nahlásit obsah