Ministerstvo zdravotnictví povolilo v Česku užívání léku na covid-19. Bamlanivimab má snižovat riziko těžkého průběhu onemocnění

Ministerstvo zdravotnictví povolilo v Česku užívání léku na covid-19. Bamlanivimab má snižovat riziko těžkého průběhu onemocnění Zdroj: Globalnews.ca

Ministerstvo zdravotnictví na svém oficiálním webu ve čtvrtek 11. února oznámilo, že v Česku dočasně povoluje užívání neregistrovaného léku Bamlanivimab. Toto léčivo od firmy Eli Lilly má snižovat riziko těžkého průběhu při onemocnění covidem-19. Pro koho je tento lék určen a od kolika let se smí používat?

Bamlanivimab je určený pro pacienty, kteří nevyžadují hospitalizaci

České ministerstvo zdravotnictví dočasně povoluje užívání neregistrovaného léku Bamlanivimab od společnosti Eli Lilly při léčbě nového koronaviru. Právě tato informace se nově objevila na oficiálních webových stránkách ministerstva.

Pro koho je tento lék na covid-19 vhodný? Pro pacienty s lehkým průběhem koronavirového onemocnění, jejichž stav nevyžaduje hospitalizaci. Ministerstvo zdravotnictví navíc vydalo kritéria, podle kterých mohou lidé v Česku lék Bamlanivimab při nákaze novým koronavirem užívat.

Česko objednalo 12 400 balení léku na covid-19

Podle ministerstva mohou lék na covid-19 užívat pouze osoby starší 12 let a vážící minimálně 40 kilogramů. Bamlanivimab je dále určený pro lehké případy, které nevyžadují hospitalizaci ani napojení na kyslík.

Zdroj: Wgem.com Podle informací ministerstva zdravotnictví si Česko objednalo celkem 12 400 balení tohoto léku na covid-19. Prvních 500 dávek by mělo do tuzemska dorazit do konce února. Bamlanivimab je podle českého ministerstva zdravotnictví určený pro pacienty, v jejichž případě hrozí po nákaze novým koronavirem vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Jde o pacienty po transplantacích, onkologické pacienty, pacienty s chronickou obstrukční nemocí, pacienty na dialýze nebo lidi s BMI vyšším než 40. 

Bamlanivimab bude pouze na předpis

Kdy je vhodné začít tento lék na covid-19 užívat? Co nejdříve po koronavirové nákaze. Nejpozději tedy tři dny od zjištění pozitivního výsledku testu. Příznaky nového koronaviru by přitom pacient měl vykazovat méně než sedm dnů.

Bamlanivimab rozhodně neslouží k samoléčbě, proto je vázaný výhradně na lékařský předpis. Pacient splňující kritéria si o něj bude moci s pomocí svého zdravotníka zažádat prostřednictvím elektronické žádanky v Informačním systému infekčních nemocí.

Autor:
Publikováno: 12. 2. 2021 12:30 Nahlásit obsah