Nikdy nepodceňujte tyto příznaky. Mohou být předzvěstí vážného gynekologického onemocnění

Nikdy nepodceňujte tyto příznaky. Mohou být předzvěstí vážného gynekologického onemocnění Zdroj: Shutterstock

Některé ženské nemoci mohou být zprvu považovány za běžný problém týkající se třeba PMS. Skutečná příčina je ale mnohdy mnohem horší. Nikdy nic nepodceňujte, protože pokud nemoc odhalíte včas, máte 90% šanci na její vyléčení. Pokud se u vás projevují tyto příznaky, tak na nic nečekejte a vyhledejte svého gynekologa.

Časté chození na WC

Nutí vás to běhat každých pár minut na záchod? Nemusí se jednat o problém s ledvinami nebo nachlazeným močovým měchýřem. Může to být hormonální nerovnováha nebo také problém s vaginální mikroflórou. Když se k tomu přidá ještě neustálá žízeň, může to být dokonce cukrovka.

Hubnete a hubnete

Nedržíte žádnou dietu, jíte jako vždy a vaše kila jdou nekontrolovatelně dolů? Komu by se to nelíbilo, jenže...Takovéto hubnutí může způsobovat mnoho nemocí. Od již zmíněné cukrovky až po tu nejhorší - rakovinu. V každém případě je s vaším tělem něco v nepořádku a rozhodně je nutné navštívit lékaře.

Nadměrné ochlupení

Nadměrný růst chlupů se nazývá hirsutismus a v tomto případě rostou chlupy na místech vašeho těla tam, kde nikdy předtím nerostly. To má na svědomí přílišné množství mužského hormonu testosteronu ve vašem těle. Ženské tělo má jak mužský, tak ženský hormon v rovnováze. Pokud ale převládá mužský hormon, může to vést  k nejenom nadměrnému ochlupení, ale také k poruchám metabolismu nebo dokonce k neplodnosti či rakovině prsu. Lékař vám může předepsat léky, které vše snadno vyřeší. Není nutné tedy hned ztrácet hlavu. Zdroj: Shutterstock

Jste po menopauze a krvácíte

Už máte po menopauze, a přesto někdy krvácíte? To může signalizovat problém s dělohou. Někdy je příčinou myom nebo rakovina. V každém případě navštivte lékaře co možná nejdříve.

Prsa vykazují změny

Je velmi obtížné rozpoznat příznaky rakoviny prsu. Jakmile si ale všimnete jakékoliv změny na prsou, raději ihned vyhledejte lékaře. Velký pozor dávejte především na změny zbarvení bradavek, na různé bulky nebo hrudky pod kůží. Nic rozhodně nepodceňujte. Občasná bolest prsou je normálním projevem a souvisí s hormonálními změnami, ale pokud je bolest trvalá a nikterak neustupuje, tak to normální již není.

Vaše menstruace je jiná než obvykle

Je vaše menstruace jiná než obvykle? Má jinou barvu krve a pach je o poznání silnější? Nestyďte se a poraďte se s vaším lékařem, a to i v případě, že je vám špatně a necítíte se dobře. Je vám zle od žaludku, točí se vám hlava a je vám nevolno? Pokud se nejedná o nic závažného, tak vám aspoň gynekolog poradí, jak předejít tomuto nepříjemnému stavu. Vaše menstruace by v žádném případě neměla trvat déle než 7 dní a bolesti by neměly být nesnesitelné a rozhodně by neměly trvat po celou dobu menstruace. Cyklus by měl být pravidelný, ovšem v dospívání může vykazovat drobnou nepravidelnost.

Milé dámy, pokud máte některý z těchto příznaků, opravdu na nic nečekejte a navštivte svého gynekologa. Zdraví je to nejcennější co máme a je jenom na nás, jak ho ochráníme.

Autor:
Publikováno: 29. 6. 2021 13:24 Nahlásit obsah