Otrava cuketou: Na podezřelou cuketu upozorňuje hořká chuť

Otrava cuketou: Na podezřelou cuketu upozorňuje hořká chuť Zdroj: Shutterstock

V letních měsících patří cuketa k nejoblíbenějším druhům zeleniny, kterou si můžete upravit na spoustu způsobů. Pokud ale pokrm z cukety chutná hořce, zpozorněte. Můžete si totiž přivodit otravu cuketou, jejíž příznaky většina lidí nepozná. Jak se tedy otrava cuketou projevuje a čím je vůbec způsobena?

Otravu cuketou způsobuje toxin kukurbitacin

Cukety obsahují v nízké míře jed zvaný kukurbitacin, který je jejich přirozenou součástí. V některých případech, například v důsledku nadměrného sucha, horka nebo napadení škůdci, se však může hladina kukurbitacinu v cuketě výrazně zvýšit. Riziko, že plod bude obsahovat nadměrné množství kukurbitacinu, je spíše u cuket, které si lidé vypěstují na vlastní zahrádce.

Jakým způsobem poznáte, že cuketa obsahuje nadměrné množství kukurbitacinu? Čím více má cuketa hořkou chuť, tím je na tento toxin bohatší. Právě proto se vyhýbejte všem hořkým cuketám. Měli byste rovněž vědět, že kukurbitacin nezničíte ani tepelnou úpravou tohoto plodu.

Zdroj: Shutterstock Jak se otrava cuketou projevuje

Otravu cuketou poznáte zejména podle zažívacích potíží. Kukurbitacin obsažený v cuketě totiž porušuje žaludeční a střevní membránu. Otrava cuketou se zpravidla projevuje nevolností, průjmem či zvracením. Spousta lidí však tyto obtíže přejde a o otravě cuketou nemá vůbec tušení.

Otrava cuketou ovšem může mít i vážnější průběh. Jak informuje portál Daily Mail, po požití závadného plodu vás mohou potrápit ochromující křeče v žaludku, prudké zvracení a průjem a v některých případech silný třes, horečka či děsivé halucinogenní sny. 

V případě, že se vám po požití cukety přitíží, neváhejte se obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Ihned vám poradí také na nonstop lince Toxikologického informačního střediska, která má telefonní čísla +224 915 402 nebo +224 919 293.

Zdroj: Shutterstock K úmrtí po konzumaci cukety dochází výjimečně

Cukety s vysokým obsahem kukurbitacinu mohou představovat vysoké riziko zejména pro seniory a pro lidi s oslabenou imunitou. Ve velmi vzácném případě může být otrava cuketou dokonce fatální. Dokazuje to případ z roku 2014, kdy senior z německého Hildesheimu zemřel poté, co si připravil dušenou cuketu.

Zdroj: Dailymail.co.uk

Autor:
Publikováno: 26. 7. 2021 11:02 Nahlásit obsah