Pití alkoholu: Je lepší malé množství pravidelně, nebo jednou a pořádně?

Pití alkoholu: Je lepší malé množství pravidelně, nebo jednou a pořádně? Zdroj: Shutterstock

Alkohol k životu jednoznačně patří, a především v létě si jej dopřává téměř každý. Vždyť není nad pořádně vychlazenou skleničku něčeho dobrého, co nás osvěží, a navíc i uvolní. Zarputilých abstinentů u nás příliš nenajdete, ale zato těch, kteří to s alkoholem přehání, bohužel stále více přibývá - lze je rozdělit do dvou kategorií.

Tou první jsou pravidelní pijáci, kteří to sice nemusí přehánět, ale každý den si dopřejí něco málo. Na první pohled by se tohle střídmé popíjení mohlo zdát naprosto neškodné, lékaři na to mají však opačný názor. Sice tento způsob pití alkoholu snižuje riziko onemocnění srdce, na druhou stranu zatěžuje játra, která nemají čas si odpočinout a zregenerovat se. Nemluvě o tom, že pravidelné popíjení, i když po malých dávkách, může mít negativní vliv na kvalitu našeho spánku, protože například jen čtyři deci vína před spaním naše tělo odbourává až čtyři dlouhé hodiny a to už tak neškodně nezní, že?

Tou druhou skupinkou jsou nárazoví pijáci, kteří sice nepijí každý den, vlastně přes týden nepijí vůbec, avšak o víkendu vše řádně doženou. Pro mnohé mladé lidi je víkendové opíjení se formou zábavy, bez které si své volné večery nedokážou představit. V pátek vyrazí se svými kamarády na pár skleniček, ovšem u těch nezůstane a opijí se tak, že se celý víkend z této nepříjemné kocoviny dostávají za pomoci léků proti bolesti.

Zdroj: Shutterstock A jaký názor na tohle popíjení mají odborníci? Tento způsob pití je nebezpečný především pro mozek, kdy hrozí cévní mozková příhoda, krvácení do trávicí trubice či srdeční selhání. Navíc v kombinaci s užíváním léků proti bolesti může dojít k poškození jater.

Na závěr lze tedy říct, že každé větší popíjení alkoholu má na naše zdraví negativní vliv a je tedy úplně jedno, zda si jej dopřáváte po menších doušcích pravidelně, nebo vše doženete za jeden večer o víkendu. Bohužel se mohou dostavit zdravotní problémy, nejenom závislost na alkoholu, které se těžko berou zpět.

Autor:
Publikováno: 18. 3. 2022 10:53 Nahlásit obsah