Placené menstruační volno: V Česku nepředstavitelné, ve Španělsku uzákoněná realita

Placené menstruační volno: V Česku nepředstavitelné, ve Španělsku uzákoněná realita Zdroj: Shutterstock

Skoro jedna pětina žen trpí během menstruace silnými bolestmi a křečemi, které jim znemožňují každodenní fungování. Právě proto schválili nově ve Španělsku zákon o placeném menstruačním volnu, který usnadní život pracujícím ženám a dívkám, které se potýkají právě se silnými menstruačními bolestmi.

Placené menstruační volno ve Španělsku: 3 dny s možností prodloužení na 5 dnů

Španělsko je vůbec prvním evropským státem, který se odhodlal k uzákonění placeného menstruačního volna. Španělská ministryně pro genderovou rovnost Irene Monterová označila schválení tohoto zákona za přelomový den, který se vepíše do historie.

Španělští zákonodárci schválili definitivně zákon o placeném menstruačním volnu ve čtvrtek 18. února 2023. Tento zákon dává zaměstnaným ženám a dívkám právo na třídenní menstruační volno, které si mohou prodloužit až na pět dní. Menstruační volno ovšem vyžaduje potvrzení od lékaře.

Zdroj: Shutterstock Pomocná ruka pro ženy s bolestivou menstruací

Nově schválený zákon o zavedení placeného menstruačního volna má pomoci ženám, které při menstruaci trpí silnými bolestmi, křečemi, nevolností, závratěmi, nebo dokonce zvracením. 

“Dny, kdy chodily ženy do práce v bolestech, jsou pryč,” okomentovala schválení zákona španělská ministryně pro genderovou rovnost Irene Monterová.

Menstruační volno má celosvětově uzákoněné pouze hrstka států

Zákon o placeném menstruačním volnu je součástí širšího balíčku o sexuálních a reprodukčních právech, který ve čtvrtek 18. února schválil španělský parlament. Španělští zákonodárci v tomto balíčku mimo jiné odsouhlasili komukoliv staršímu 16 let si svobodně změnit pohlaví v průkazu totožnosti a také dívkám od 16 let svobodně podstoupit potrat.

Zdroj: Shutterstock Co se placeného menstruačního volna týče, Španělsko je první evropskou zemí, která tento benefit uzákonila. Celosvětově nabízí menstruační volno zaměstnaným ženám pouze hrstka států. A to Japonsko, Tchaj-wan, Indonésie, Jižní Korea nebo Zambie.

Zdroj: Euronews.com, Npr.org
Autor:
Publikováno: 17. 2. 2023 12:40 Nahlásit obsah