Postinor jako společenské tabu? Ženy se v rámci kampaně #MyMorningAfter svěřily se svými příběhy

Postinor jako společenské tabu? Ženy se v rámci kampaně #MyMorningAfter svěřily se svými příběhy Zdroj: Shutterstock.com

„Pilulku po“, která má zabránit nechtěnému početí, doprovází velké společenské stigma. Ženy, které si nouzovou antikoncepci typu Postinor vezmou, se často stydí za to, co udělaly. O to, aby se zbavily pocitu viny a hanby, usiluje britská osvětová kampaň #MyMorningAfter. V rámci níž se některé ženy a dívky svěřily se svými příběhy.

Měla jsem pocit, že mnou lékárník opovrhuje

Anonymní dívka, 24 let

Bylo mi 22let a brala jsem klasickou hormonální antikoncepci. Onemocněla jsem virózou a do toho jsem si z platíčka zapomněla vyloupnout prášek. Následně jsme spolu s přítelem bez ochrany spali. Uvědomila jsem si ale, že účinnost antikoncepce, kterou beru, nemusí být za této situace stoprocentní, proto jsem se vydala pro „pilulku po“ do lékárny.

Za to, co dělám, jsem se nestyděla, až do té doby, když jsem o svém problému začala mluvit s lékárníkem. Dával mi pouze krátké pokyny toho, co mám s touto nouzovou antikoncepcí dělat, a ani se mi přitom nepodíval do očí. Začala jsem se cítit dost špatně. Měla jsem sto chutí mu začít vysvětlovat, že žiju v dlouhodobém a plnohodnotném vztahu, ale že ještě nemám potřebu mít dítě.

Zdroj: Shutterstock.com

O nouzové antikoncepci mluvím na rovinu a veřejně

Georgina, 25 let

Nouzovou antikoncepci v podobě "pilulky po" jsem si vzala celkem dvakrát, pokaždé jsem byla v dlouhodobém vztahu. Lidé jsou často překvapeni tím, že o tom mluvím na rovinu a veřejně. Některé ženy pilulky typu Postinor spojují s pocity viny, selhání a nezodpovědnosti, pro mě to ale nemá smysl.

Nezodpovědnost považuji za neschopnost jakékoliv reakce. Nikdo přece není nezodpovědný jenom kvůli tomu, že potřebuje lék třeba proti kašli. O svých zkušenostech s nouzovou antikoncepcí se rozhodně nebojím mluvit s ostatními. Snažím se v ženách i mužích kolem mě odbourávat strach a mýty kolem této formy antikoncepce.

Cítila jsem se příliš trapně, než abych ho požádala, aby si vzal kondom

Anonymní dívka, 18 let

"Pilulku po" jsem si ve svém životě vzala celkem dvakrát. Poprvé to bylo po jedné noční akci. Přála bych si, aby se to, k čemu tehdy došlo, v mém životě nikdy nestalo. Abych se ale vyhnula neplánovanému těhotenství, zašla jsem si pro "pilulku po" do místní lékárny.

Podruhé jsem měla nechráněný sex se svým přítelem. Bylo to ze začátku našeho vztahu a já mu neřekla, ať si vezme kondom. Připadalo mi to příliš trapné. Další den ráno jsem si došla pro pilulku do lékárny. Když jsem se o ní zmínila lékárníkovi, byla jsem dost v rozpacích. Měla jsem strach, že mě za to bude soudit.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak je to s „pilulkou po“ v Česku

  • Nejpoužívanější nouzovou antikoncepcí je Postinor. Jde o čistě gestagenní piluku, kterou můžete užít až do 72 hodin po styku a zabránit tak nechtěnému těhotenství.
  • Tato gestagenní pilulka je dostupná bez předpisu v každé lékárně. Jde o volně prodejný lék, lékárník vám je vydá po předložení občanského průkazu. Pokud je vám méně než 16 let, musíte mít recept od svého gynekologa.
  • „Pilulka po“ má v průměru 85procentní spolehlivost. Nejúčinnější je do 24 hodin po styku.
  • Tento postkoitální preparát obsahuje velké množství hormonů, s čímž souvisí i řada zdravotních rizik. Jde o nevolnost, bolesti hlavy a podbřišku, únavu, zažívací potíže, pocity na zvracení či horečku. Tato pilulka vám mnohdy nepěkně rozhodí i váš menstruační cyklus. Proto buďte zodpovědní a nikdy k ní nepřistupujte jako k prášku proti bolesti hlavy.

Více se o této "pilulce po" můžete dozvědět v našem článku, kde jsme se tímto druhem antikoncepce zabývali více. 

Autor:
Publikováno: 9. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah