Přenáší se koronavirus na bankovkách? WHO tvrdí, že ne

Přenáší se koronavirus na bankovkách? WHO tvrdí, že ne Zdroj: Shutterstock.com

Platba v hotovosti je v době pandemie koronaviru problematickou záležitostí. Řada obchodníků na místo bankovek či mincí upřednostňuje bezkontaktní platbu kartou. Světová zdravotnická organizace (WHO) však vyvrací tvrzení, že by bankovky či mince přenášely COVID-19. Podle WHO je však dobré si po kontaktu s penězi umýt ruce.

Peníze používejte, umyjte si však ruce, vzkazuje mluvčí WHO

Panika ze šířícího se koronaviru se dotýká takřka všech aspektů našeho života. Právě proto vzniklo i tvrzení, že se nemocí COVID-19 můžeme nakazit i během placení v hotovosti.

„Strach obyvatelstva z přenášení bankovkami vznikl nedorozuměním. WHO nikdy netvrdila, že by bankovky nebo mince přenášely onemocnění COVID-19, ani jsme v souvislosti s tím nevydali žádná varování či vyjádření,“ upozornila mluvčí WHO Fadela Chaibová. WHO však poukazuje na to, že po kontaktu s hotovostí je dobré se nedotýkat obličeje a následně si umýt ruce. „Pokud to jde, není špatný nápad platit bezkontaktně,“ dodala Chaibová.

Že by se lidé mohli nemocí COVID-19 nakazit z bankovek či mincí, odmítá také Česká národní banka. „Výzkumy provedené v minulosti u nás i v zahraničí neprokázaly, že by pracovníci peněžních ústavů, pošt a další, kteří profesionálně pracují s penězi po velkou část své pracovní doby, trpěli nakažlivými nemocemi více než kdokoliv jiný. Nikdy se také neprokázalo, že by byl peněžní oběh příčinou šíření nějaké epidemie. Zvýšená hygiena u občanů v souvislosti s manipulací s penězi je již zakořeněnou samozřejmostí,“ řekla tisková mluvčí ČNB Denisa Všetečková.

Zdroj: Shutterstock.com Přenos COVID-19? Bankovku byste museli použít jako kapesník

Ačkoli většina institucí doporučuje bezkontaktní platby, v současné době neexistuje jediný přímý důkaz, že by bankovky nebo mince přenášely koronavirus. Tuto dezinformaci rozšířil britský deník The Guardian, jehož zprávu převzala některá další média.

„Aby bankovka mohla přenést jakýkoliv virus, museli byste ji vyndat z peněženky a použít jako kapesník. Kovové mince jsou též velmi nepřejícím prostředím pro viry,“ komentovala Christine Tait-Burkardová z Edinburgské univerzity, která se zaměřuje na výzkum infekcí a imunity.

Zdroj: Shutterstock.com Bankovky a mince mohou přenášet viry chřipky

Někteří vědci však na bankovky a mince tak neutrálně nepohlížejí. Podle některých zahraničních studií mohou na sebe mince a bankovky, které jsou mezi lidmi v oběhu, vázat určité množství virů a bakterií. Dokazuje to například studie z roku 2008, kterou provedli švýcarští vědci ze ženevských univerzitních nemocnic pod vedením virologa Yvese Thomase. Tuto studii vědcům zadala jedna ze švýcarských bank, která se obávala případného vzniku pandemie. 

Švýcarští vědci umístili různé kmeny chřipkového viru na použité bankovky, které následně konzervovali za běžné teploty a vlhkosti. Virus na bankovkách přežil několik hodin. Na některých bankovkách, na nichž byla koncentrace viru silnější, pak virus chřipky zůstal několik dní. Poté, co vědci aplikovali na bankovky lidské výměšky, virus na nich přežil v průměru 2,5 týdne.

„Riziko nákazy z bankovek je však velmi malé. V době výskytu virové epidemie se mezi sebou lidé nakazí mnohem častěji kapénkami ve vzduchu nebo přímým kontaktem, jako je stisk ruky nebo polibek,“ zdůraznil švýcarský virolog Yves Thomas.

Autor:
Publikováno: 2. 4. 2020 13:42 Nahlásit obsah