Přibírání během menstruace: Proč během svých dnů máme až o dvě kila navíc?

Přibírání během menstruace: Proč během svých dnů máme až o dvě kila navíc? Zdroj: Shutterstock

Vypozorovala jste, že během svých dnů často bojujete se zapínáním džínsů a i ostatní kousky oblečení jsou vám těsnější nežli obvykle? Ne, opravdu to není jenom ve vaší hlavě, podle lékařů během menstruace přibíráme na váze až o dva kilogramy! Za nárůst váhy přitom nemůžou jenom hormony, ale i další faktory, na které se podíváme zblízka.

Kolísání váhy během menstruačního cyklu

Když si stoupnete na váhu, nikdy nebudete vážit navlas stejně. Nám ženám prostě v průběhu měsíce váha přirozeně kolísá. Ručička na váze ukazuje nejvíc před menstruací a v jejím průběhu. Během svých dnů můžeme mít dokonce až o dva kilogramy navíc než obvykle.

Netrapte se výčitkami

Lékaři upozorňují, že přibírání během menstruace je naprosto normální záležitostí. Proto se v tomto období rozhodně netrapte výčitkami, že málo cvičíte nebo že příliš ujíždíte na sladkém či smaženém. 

Zdroj: Shutterstock

Hormony se bouří a vy máte chuť na sladké

K hlavním viníkům nárůstu váhy patří ženské hormony estrogen a progesteron. Jejich hladiny vrcholí těsně před samotnou menstruací, s jejím příchodem začnou klesat. 

Během tohoto nechvalně známého premenstruačního syndromu vás stále honí chuť na sladké a máte tendence se přejídat. Zkrátka v těchto dnech máte stále po ruce tabulku čokolády či sáček chipsů a k tomu spořádáte několik denních chodů. A stále to není dost.

Zadržování vody v těle: Zde je zakopán pes

Za přírůstek na váze v zásadě může zadržování vody v těle už v době před menstruací. Kromě toho, že se cítíte nafouknutá, vás v této době může skolit i únava.

Ovšem nebojte se: Na závěr menstruace, kdy hodnota hormonu estrogenu v ženském těle rapidně klesá, odcházejí z těla postupně také přebytečné tekutiny. A vy se pak dostanete na svou obvyklou váhu!

Zdroj: Shutterstock Tip: Navzdory únavě a nevolnosti se rozhodně nevyhýbejte sportu a cvičte pravidelně tak, jako v době před menstruací. Vaše tělo vám za to poděkuje.

Cítíte se unavená, a tak pijete mnohem víc kávy

Během menstruace se cítíte unavená, a tak pijete jednu kávu za druhou. Poznáváte se? Jestli ano, tak je to špatně. Kofein má totiž vliv na další zadržování vody v těle a navíc vám zintenzivní menstruační křeče.

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2022 09:08 Nahlásit obsah