Příčiny a příznaky samovolného potratu. Na co bychom si měly dávat pozor?

Těhotenství je pro ženu nádherné období, které však s sebou nese i určitá zdravotní rizika, ke kterým bohužel patří i potrat. Ačkoliv je to velmi nepříjemné téma, o kterém se nastávající maminky příliš často nebaví, je důležité vědět, kdy k němu může dojít a jaké jsou jeho příznaky.
Příčiny potratu
Existují dva typy potratů – tím prvním je samovolný potrat neboli abortus a tím druhým je umělé přerušení těhotenství, tedy interrupce. Jak udávají statistiky, samovolným neboli spontánním potratem končí 25-40 % těhotenství do 12. týdne a tomuto potratu se říká časný. Jakmile k potratu dojde až po 12. týdnu těhotenství, tedy až po prvním trimestru, nazývá se tento potrat pozdní.
Ve většině případů za potratem stojí problém, který se týká plodu, jako je třeba chromozomální porucha či genetická porucha a imunologické důvody. Avšak problém může nastat i ze strany matky, jako je anomálie dělohy, infekce, následky po požití toxické látky či úraz.
Příznaky časného potratu
Časný potrat se hlásí silnými bolestmi v podbřišku a v pánevní oblasti v doprovodu s průjmy i zvracením. Ovšem tyto příznaky jsou typické i pro těhotenství, pokud se tedy k nim přidá i krvácení, je to znamení, že s plodem není něco v pořádku a je nutné okamžitě navštívit lékaře.
Příznaky pozdního potratu
Pro tento typ samovolného potratu jsou také typické bolesti v oblasti podbřišku a pánve, ovšem následuje prasknutí plodové vody. I v tuto chvíli je nutné neprodleně navštívit lékaře či zavolat záchrannou službu.
Příznaky zamlklého potratu
Jedná se o zvláštní formu potratu, kdy se v podstatě vývoj plodu zastaví, plod odumře ale žena žádné příznaky či obtíže nepociťuje, protože tělo si stále myslí, že je vše v pořádku. V tomto případě lze tento stav zjistit za pomoci ultrazvuku, kde lékař neuvidí žádnou srdeční činnost ani růst plodu.