Protiepidemické dvanáctero profesora Jaroslava Flegra: Známý parazitolog radí, jak se nenakazit koronavirem a jak se chovat v době epidemie

Protiepidemické dvanáctero profesora Jaroslava Flegra: Známý parazitolog radí, jak se nenakazit koronavirem a jak se chovat v době epidemie Zdroj: Facebook.com | Jaroslav Flegr

Situace kolem koronaviru se v Česku vyhrocuje. Česká vláda navíc neustále přijímá přísnější restriktivní opatření. V návaznosti na současný stav zveřejnil parazitolog Jaroslav Flegr na svém veřejném facebookovém účtu speciální protiepidemické dvanáctero. V něm mimo jiné radí, jak se nenakazit covidem-19 a jak si stále zachovat smysl života.

Jaroslav Flegr radí, jak se chovat v době koronaviru

Evoluční biolog Jaroslav Flegr vyvěsil na svém Facebooku v polovině letošního září protiepidemické desatero, které 5. října dodatečně doplnil o další dva body. V tomto svém dvanácteru lidem v Česku radí, jakými pravidly by se měli řídit v době epidemie. O která pravidla konkrétně jde?

1. Zachovávejte sociální distanc

Pokud to jde, nepřibližujte se k druhým lidem blíže než na vzdálenost dvou metrů. Dalších lidí se nedotýkejte.

2. Nainstalujte si do telefonu eRoušku

Aplikaci eRouška stáhnete v tomto odkazu.

3. Umývejte si ruce mýdlem

Ihned poté, co se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé, si umyjte ruce mýdle. Doma dezinfikujte všechny sdílené předměty. Tedy klávesnici počítače, telefon či dálkový ovladač od televize.

4. Noste kvalitní roušku

Kvalitní rouškou je rouška s nanovlákny. Vyžadujte od lidí ve svém okolí, aby roušky také nosili.

5. Nevycházejte zbytečně mezi lidi

Pokud to není nezbytně nutné, nechoďte mezi lidi. Zkuste v rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu toho, že budete muset změnit zaměstnání, nebo dokonce povolání.

6. Všechno, co lze, nakupujte na internetu

Od potravin přes drogerii či léky až po módu.

7. Neúčastněte se hromadných akcí

Hromadná akce znamená cokoliv, kde se sejde více než pět lidí. Totéž pravidlo vyžadujte od dalších členů své domácnosti.

Zdroj: Facebook.com | Jaroslav Flegr 8. Větrejte a udržujte v místnostech relativní vlhkost

Důležité je, abyste doma větrali a v místnostech svého domu či bytu udržovali relativní vlhkost nad 40 procent. Dosáhnete toho například tak, že si v místnostech nastavíte nižší teplotu, a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu totiž kapénky vysychají, kvůli čemu se koronavirus ve vzduchu udrží déle a doputuje na delší vzdálenost.

9. Udržujte se v dobré fyzické kondici

Jezte dostatečné množství zeleniny, ovoce a vitaminů. Především vitaminů D a C, a to v jejich denním doporučeném dávkování. Dopřejte si pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně spěte a odpočívejte.

10. Udržujte se v dobré psychické kondici

Buďte v telefonickém či elektronickém spojení se svými přáteli, známými a příbuznými. A to hlavně s těmi dříve narozenými. Konzumujte na dálku kulturu jako hudbu, divadlo či filmy. Čtěte knihy. Vzdělávejte se. Pomáhejte druhým. Každý den si udělejte alespoň jednu radost.

11. Utrácejte, pokud to neohrozí váš rodinný rozpočet

Utrácejte za vybavení domácnosti, šatníku, dílny. Pokud to neohrozí váš rodinný rozpočet, utrácejte také za knihy, vzdělání, opravy bytu či chalupy nebo za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě je všeobecně považována za cnost. V současnosti se ale nevyplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

12. V nové situaci hledejte nové příležitosti

Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku či malovat. Rozjeďte novou zábavnou nebo vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Autor:
Publikováno: 14. 10. 2020 14:01 Nahlásit obsah