Sara Geurts má 29 let, ale vypadá jako stařenka. Za vše může vzácné genetické onemocnění zvané Ehlersův-Danlosův syndrom

Sara Geurts má 29 let, ale vypadá jako stařenka. Za vše může vzácné genetické onemocnění zvané Ehlersův-Danlosův syndrom Zdroj: Instagram.com @sarageurts

Když se Sara Geurts před 29 lety narodila, nic nenasvědčovalo tomu, že bude “jiná”. V sedmi letech se u ní začaly objevovat první příznaky Ehlersova-Danlosova syndromu. Toto onemocnění se mimo jiné projevuje ochablou kůží, volností kloubů a nadměrnými vráskami. Mladá žena kvůli němu vypadá jako seniorka, se svou nemocí se ale naučila žít.

Její tělo neprodukuje dostatek kolagenu

Sara Geurts, pocházející z americké Minnesoty, byla až do svých sedmi let zdravým děvčátkem. Právě v této době se u ní začaly projevovat první známky vzácného genetického onemocnění, které ji bohužel provází celým jejím dosavadním životem. Lékaři zprvu nevěděli, co se s děvčátkem děje. Když měla Sara deset let, specialisté jí diagnostikovali právě Ehlersův-Danlosův syndrom.

Co je podstatou tohoto onemocnění? Sara trpí v důsledku Ehlersova-Danlosova syndromu poruchou pojivové tkáně, která neprodukuje dostatečné množství kolagenu. Její klouby tak vynikají obrovskou volností - dokážou se hýbat v takovém rozsahu, ve kterém to u zdravých lidí není prakticky možné. Nejde ovšem o výhodu. Sara totiž kvůli volnosti svých kloubů trpí na častá vykloubení.

Řasí se jí kůže a má výrazné vrásky

Mladá Američanka má rovněž velmi křehkou a extrémně volnou pokožku, která se na některých částech jejího těla doslova řasí. Kromě toho se na její tváři již od dětského věku objevují vrásky, které jsou v průběhu let stále zřetelnější. Nejde pouze o estetický dojem. Sařina pokožka je náchylná vůči jakémukoliv poranění a rány na její kůži se velmi špatně hojí.

Bohužel lék na Ehlersův-Danlosův syndrom, který patří k dědičným onemocněním, neexistuje. Sara Geurts si je toho vědoma, a proto se snaží se svou nemocí vyrovnat. V dětském věku a pubertě však trpěla velkou nejistotou v sama sebe a také depresemi, protože její vrstevníci si jí dobírali za to, jak vypadá.

Naučila se žít s tím, jak vypadá

S přibývajícím věkem se Sara přestala stydět za své vrásky a povislou kůži. Naučila se mít sebe ráda takovou, jaká je. To, jak vypadá, ukázala rovněž světu. Před třemi lety vstoupila do světa modelingu, kde se nebála své tělo předvést ve spodním prádle nebo v plavkách. Založila si rovněž instagramový účet, na kterém ukazuje svůj statečný boj s nemocí a prostřednictvím kterého ostatní vyzývá, aby přijali všechny své nedokonalosti.

“Každá nedokonalost, která je vaší součástí, vyzdvihuje vaši výjimečnost. Vypráví o vás příběh. Říká, kdo jste, popisuje boj, který za sebou máte, a ukazuje cestu, kterou jste museli projít,” říká Sara.

Tato 29letá žena na tom v současnosti není po zdravotní stránce příliš dobře. Lékaři jí nedávno diagnostikovali kraniocervikální nestabilitu, vlivem které měla Sara potíže s krkem. Jelikož má kvůli své nemoci strukturálně nezdravé vazy, hlava se jí propadala do páteře. Sara má za sebou aktuálně chirurgický zákrok. Lékaři nevylučují, že ji v budoucnu čekají další zdravotní komplikace. Pozitivně nabitá Sara je však odhodlaná svůj boj nad Ehlersovým-Danlosovým syndromem vyhrát.

Autor:
Publikováno: 17. 9. 2020 09:52 Nahlásit obsah