Suchý kašel versus vlhký kašel: Jak je poznáte a co na ně platí

Suchý kašel versus vlhký kašel: Jak je poznáte a co na ně platí Zdroj: Shutterstock

Není kašel jako kašel. Dle charakteru kašel dělíme celkem na dva základní druhy. A to na suchý kašel a na vlhký kašel. Když dokážete určit, jakým typem kašle trpíte, můžete proti němu účinně vyrazit do boje. Jak tedy poznáte suchý kašel a jak vlhký kašel a co na ně platí?

Suchý kašel: Dráždivý, bez vykašlávání hlenu

Jaké je hlavní poznávací znamení suchého kašle? Jde o dráždivý kašel, který je neproduktivní, a při kterém tedy nevykašláváte hlen. Suchý kašel dokáže být velmi obtěžující, protože jej může doprovázet bolest v krku nebo bolest za hrudní kostí.

Suchý kašel bývá příznakem většiny respiračních onemocnění a objevuje se zejména na jejich počátku. K těmto onemocněním patří především záněty horních a dolních dýchacích cest. U dětí je pak suchý kašel častým příznakem laryngitidy neboli zánětu hrtanu. 

Zdroj: Shutterstock Léčba suchého kašle

Správnou léčbu suchého kašle a s ním i konkrétního respiračního onemocnění vám doporučí váš ošetřující lékař. V každém případě není suchý kašel pro naše tělo užitečný, proto je třeba jej pomocí vhodných léků tlumit, a to zvlášť na noc.

Co dále na suchý kašel? Doplňkově vám pomohou také bylinky. Již naše babičky doporučovaly při suchém kašli pravidelné pití čaje z lipového květu nebo divizny velkokvěté a rovněž pravidelnou konzumaci čerstvé cibulové šťávy s cukrem. Při suchém kašli je pak na noc vhodné použit zvlhčovač vzduchu.

Vlhký kašel: Produktivní, s vykašláváním hlenu

U naprosté většiny respiračních onemocnění (virového i bakteriálního původu) po pár dnech suchý kašel přechází na vlhký kašel, který je produktivní, a tedy doprovázený vykašláváním hlenu. 

Vlhký kašel poukazuje na to, že se v dýchacích cestách vytváří nadměrné množství hlenů. Tento typ kašle je rovněž typický při akutním zánětu průdušek nebo u zápalu plic.

Zdroj: Shutterstock Co na vlhký kašel

Je důležité vlhký kašel netlumit, jinak byste potlačili vykašlávání hlenů. Lékař vám naopak doporučí léky, které podporují vykašlávání a které ředí nahromaděné hleny. Při vlhkém kašli vsaďte také na některé bylinky. 

Při vlhkém kašli vám pomůže zejména tymián obecný, dobromysl obecná, mateřídouška obecná a jitrocel kopinatý. Tyto bylinky usnadňují odkašlávání, ředí hleny a zklidňují podrážděnou sliznici dýchacích cest. Mají rovněž antivirotické a antibakteriální účinky.

Zdroj: Euc.cz, Zdravi.euro.cz

Autor:
Publikováno: 30. 9. 2021 13:44 Nahlásit obsah