Syrovátka pomáhá při hubnutí a zajišťuje krásnou pleť. Má i další blahodárné účinky

Syrovátka pomáhá při hubnutí a zajišťuje krásnou pleť. Má i další blahodárné účinky Zdroj: Shutterstock.com

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů nebo tvarohu. Zatímco v minulosti se na ni pohlíželo spíš jako na odpad, dnes je syrovátka považována za potravinu, kterou můžeme podpořit své zdraví i krásu. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Syrovátka vzniká srážením mléka. Není to odpad, nýbrž superpotravina

Syrovátka je žlutá až žlutozelená tekutina, které se získává srážením mléka. Při tomto procesu vzniká tuhá složka obsahující bílkovinu kasein a tekutá složka, kterou je právě sladkokyselá syrovátka. I když je toto mléčné sérum vedlejším produktem, již se na něj nepohlíží jako na odpad. Syrovátka totiž obsahuje vysoké množství cenných látek, které velmi široce prospívají lidskému zdraví.

Pestrý koktejl zdraví prospěšných látek

V syrovátce najdete několik hodnotných bílkovin. Jednou z nich je laktoferin, který pomáhá lidskému tělu zvyšovat absorbování železa. Syrovátka dále obsahuje vitaminy A, C, E, B1, B2, B6 nebo B12. Z minerálních látek to je vápník, hořčík, fosfor, sodík či draslík. Syrovátka je dále bohatá na laktózu, kyselinu mléčnou a citronovou, naopak v ní nenajdete žádné tuky. Díky vysokému obsahu cenných látek má syrovátka skutečně blahodárné účinky na lidské tělo. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Zdroj: Shutterstock.com Pomůže vám zhubnout

Držíte-li dietu, tímto nízkotučným nápojem můžete nahradit jedno denní jídlo. Syrovátka vás zasytí, a navíc sníží pocit hladu. Toto mléčné sérum se rovněž podílí na odbourávání tuku z těla.

Podporuje růst svalů

Věnujete se silovému cvičení? Aby byl výsledek ještě viditelnější, zařaďte do svého jídelníčku právě syrovátku. Díky obsahu kvalitních bílkovin totiž pomáhá budovat svalovou hmotu.

Je elixírem pro pleť

Máte citlivou nebo aknózní pleť? V tom případě jí dopřejte syrovátkovou kúru. Syrovátka totiž vyniká protizánětlivými účinky, tudíž je vhodná pro každodenní mytí pokožky obličeje, kterou prokrví, napne i vyhladí. Jelikož syrovátka reguluje pH pokožky, můžete ji použít také jako přísadu do koupele. 

Další účinky syrovátky

  • Detoxikuje lidský organismus. Pomáhá z něj odvádět toxické a odpadní látky.

  • Podporuje činnost ledvin.

  • Podílí se na snižování cholesterolu.

  • Zrychluje metabolismus.

  • Upravuje trávení a pomáhá předcházet zánětům střev a žaludku.

  • Při vnitřním i vnějším použití pomáhá zmírnit projevy ekzému i lupénky.

Zdroj: Shutterstock.com Syrovátku si můžete vyrobit, nebo koupit

Syrovátku si můžete vyrobit sami, a to srážením domácího kravského mléka. Jestliže si chcete syrovátku přeci jenom koupit, v obchodech je nejčastěji k dostání ve formě bílého prášku. Kromě této sušené syrovátky však můžete například v prodejnách se zdravou výživou narazit i na syrovátku v tekuté podobě.

Jak syrovátku používat? Do smoothie i do palačinek

Pokud vám syrovátka nechutná, nemusíte ji pít pouze samostatně. Výborná je v kávě nebo v ovocném smoothie. Přidávat ji rovněž můžete před pečením do těsta, je také skvělou složkou palačinek, krémových polévek nebo omáček.

Co se týče vnějšího použití, syrovátkou si můžete pravidelně oplachovat svůj obličej. Ze sušené syrovátky si rovněž můžete připravit pleťovou masku nebo zábal na ruce. Aby byla pokožka vašeho těla hladká a hebká, syrovátku lze také přidávat do koupele. Do plné vany přitom patří 80 mililitrů tekuté syrovátky.

Autor:
Publikováno: 26. 5. 2020 15:21 Nahlásit obsah