Trápí vás popraskané koutky úst? Vsaďte na vitamin B, zinek a železo

Trápí vás popraskané koutky úst? Vsaďte na vitamin B, zinek a železo Zdroj: Shutterstock

Popraskané koutky úst dokážou pořádně zkomplikovat život. Bolí vás, pálí vás, nemůžete kvůli nim pořádně otevřít pusu, a navíc kazí váš perfektní vzhled. Jejich příčinou je nejčastěji nedostatek zinku, železa a vitamínů řady B. Může je způsobovat i skrytá infekce. Jakým způsobem se popraskaných koutků co nejrychleji zbavíte?

Dodejte svému tělu vitaminy řady B: Zaměřte se na riboflavin a kyselinu listovou

Rozpraskané koutky úst jsou na první pohled banální záležitostí, která dokáže pěkně znepříjemnit několik dnů. Abyste se zase mohli bezbolestně smát, mluvit nebo zívat, aniž by vás trápily bolestivé a stále se otevírající prasklinky, doplňte svému tělu především vitaminy řady B. A to zejména riboflavin (vitamin B2) a kyselinu listovou (vitamin B9).

Abyste vitaminy skupiny B doplnili přirozeným způsobem, začněte pozobávat ořechy (hlavně vlašské ořechy a pistácie), jezte celozrnné pečivo, do svého jídelníčku zařaďte listovou zeleninu, špenát, brokolici, růžičkovou kapustu, zelený hrách či rajčata. Z ovoce jezte mango, avokádo, pomeranče, banány nebo třešně. Konzumovat můžete také játra a další vnitřnosti.

Vitaminy řady B můžete svému tělu dodat také ve formě doplňků stravy. A to ideálně v pivovarských kvasnicích nebo klasickém B-komplexu.

Zdroj: Shutterstock

Za popraskané koutky může i nedostatek zinku a železa. Doplňte je

Kromě vitaminů řady B byste si měli při popraskaných koutcích dopřát i intenzivní kúru nabitou zinkem a železem. Má to jeden podstatný důvod: Popraskané koutky jsou většinou způsobeny jak nedostatkem vitaminů řady B, tak právě nedostatkem zinku a železa.

Významným zdrojem železa jsou játra, červené maso, meruňky, švestky, borůvky, listová zelenina, brokolice nebo sezamová semínky. Zinek naopak najdete v ořeších, vaječném žloutku, játrech, sýrech, rybách i luštěninách.

Zvyšte příjem tekutin a omezte své zlozvyky

Za popraskané koutky často může i dehydratace. Proto není od věci, když při popraskaných koutcích úst budete pít alespoň 1,5 litru čisté vody denně. Zapomeňte rozhodně na alkohol, kávu a další kofeinové nápoje. Za popraskané koutky může i kouření. Pokud to jde, vyhněte se mu.

Mažte, mažte, mažte: Pomádou, lojem i medem

Koutky úst praskají nejraději v zimě, a to vlivem studeného a suchého počasí. Proto je důležité, abyste svá ústa několikrát za den namazali vyživující pomádou nebo jelením lojem. Vytvoříte tím na rtech ochrannou vrstvu, která je ochrání před nepřízní počasí.

Každý večer si navíc celé rty a zejména poprskané koutky rovnoměrně namažte medem. Med má antiseptické účinky, díky čemuž jej můžete použít na přírodní léčbu popraskaných koutků úst.

Zdroj: Shutterstock

Popřemýšlejte, zda nemáte alergii na rtěnku nebo zubní pastu

Uvědomte si, že na své rty a kolem nich nanášíte různé druhy přípravků. Co když jsou popraskané koutky právě alergickou reakcí na látky, které tyto přípravky obsahují? Pokud vypozorujete, že po použití rtěnky, balzámu či zubní pasty budete mít na rtech pocit podráždění a svědění, přestaňte je raději používat.

Při trvajících problémech navštivte lékaře

Jestliže se vám ale popraskané koutky dlouhodobě nehojí, je něco špatně. Popraskané koutky totiž nemusí být pouze banálním zdravotním problémem, ale můžou poukazovat na mnohem vážnější onemocnění. Ať už cukrovku, onemocnění ledvin, stomatologický problém nebo bakteriální infekci.

Jestliže váš lékař bude mít podezření právě na infekci, předepíše vám antibiotickou nebo antimykotickou mastičku, díky které se svého problému za pár dnů zbavíte. V případě vážnějších onemocnění už to bude běh na dlouhou trať.

Autor:
Publikováno: 12. 6. 2023 18:55 Nahlásit obsah