V Dánsku se vyskytla nová mutace koronaviru s nižší citlivostí na protilátky. Pochází od norků

V Dánsku se vyskytla nová mutace koronaviru s nižší citlivostí na protilátky. Pochází od norků Zdroj: Shutterstock.com

Nový koronavirus mutuje. O této skutečnosti svědčí zmutovaný koronavirus pocházející od norků, který se objevil v Dánsku. Vědci se domnívají, že covid-19 na dánských farmách během léta přeskočil z farmářů na norky, jeho nová mutace následně opět přešla na člověka. Dánská vláda nařídila zlikvidovat všechny chovy čítající až 17 milionů norků.

Nejobávanější koronavirovou mutací je cluster-5

Na norčích farmách v Dánsku vznikla nová mutace koronaviru, která vykazuje nižší citlivost na protilátky. Jak řekla agentuře Reuters dánská premiérka Mette Frederiksenová, tato skutečnost by mohla snížit účinnost budoucích vakcín proti novému koronaviru.

Do současné doby se v Dánsku koronavirovými variantami vzniklých u norků nakazilo více než 200 lidí. Nejobávanější z nich je však virový typ koronaviru, který nese označení cluster-5. Tato mutace koronaviru odolná vůči protilátkám byla zatím v Dánsku zachycena u 12 osob.

Dánsko do několika týdnů vybije 17 milionů norků

Skandinávská země se snaží likvidovat norky nakažené koronavirem již od letošního července. Aby se zabránilo dalšímu šíření nového kmene koronaviru, dánská vláda nařídila vybít na kožešinových farmách naprosto všechny norky. Jde přitom až o 17 milionů kusů zvířat. Podle dánské premiérky norky budou v průběhu několika příštích týdnů likvidovat nejen farmáři, ale i policisté, armáda a gardisté.

Zdroj: Shutterstock.com Proč se Dánsko vůbec pouští do preventivní likvidace norčích farem? Panuje zde totiž velká obava, že právě vyvíjené očkovací látky proti novému koronaviru by mohly být méně účinné vůči mutaci cluster-5.

Mutaci nového koronaviru pocházejícího od norků konkrétně odhalil při laboratorních testech dánský státní ústav pro očkovací látky SSI. Jeho závěry má momentálně k dispozici také Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Dánsko je kožešinová velmoc. Likvidace norků bude mít dopad na ekonomiku

Kromě toho, že Dánsko nechá utratit všechny chované norky v zemi, tento stát vyhlásil rovněž přísnou karanténu v sedmi severodánských obcích čítajících přes 280 tisíc obyvatel, které jsou novou mutací koronaviru nejohroženější. Za odhodlání a odvahu Dánsko pochválila WHO. Tato kožešinová velmoc se totiž rozhodla zlikvidovat všechny norky navzdory obrovským dopadům na svoji ekonomiku.

Jak informoval britský portál DailyMail, mutace koronaviru pocházející od norků byla kromě Dánska hlášena již v USA, Itálii, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku a nově i v Izraeli. Agentura Reuters rovněž oznámila, že norci nakažení novým koronavirem, byli vybíjení také v Nizozemsku a Španělsku.
Autor:
Publikováno: 10. 11. 2020 09:40 Nahlásit obsah