Víte, co se skutečně stane s vaším tělem po vysazení antikoncepce?

Víte, co se skutečně stane s vaším tělem po vysazení antikoncepce? Zdroj: Shutterstock

Podle posledních údajů oblíbenost hormonálních antikoncepčních pilulek každým rokem klesá, a proto se dnes zaměříme na to, s čím se po vysazení těchto pilulek budete muset vy i vaše tělo potýkat.

Pochopitelně i u tohoto platí, že ne každá žena může na vysazení hormonální antikoncepce reagovat takto. Následující uvedené změny se u vás mohou i nemusí objevit, je však důležité mít je na paměti a počítat s nimi.

Nepravidelná menstruace

Nepravidelná menstruace bývá nejčastější komplikací po vysazení. Ovšem nezoufejte! Tělo jen potřebuje dostatek času na to, aby se vzpamatovalo a uvědomilo si, že cyklus už za něj řídit pilulky nebudou a je to jen na něm. Pokud se však váš cyklus nesrovná ani do šesti měsíců, raději navštivte svého gynekologa.

Ovulace

Na tu žena, která dlouhodobě užívá hormonální antikoncepci, není zvyklá, proto se jí v polovině cyklu může stát, že ucítí nepříjemnou bolest, připomínající bolest při menstruaci. Je to však jen ovulace, která při užívání hormonální antikoncepce neprobíhá, proto vás i tato mírná bolest může překvapit.

Zdroj: Shutterstock

Horší pleť

S tímto problémem se potýká většina žen, bohužel se s tím nedá mnoho udělat. Je to totiž způsobené tím, že hladina testosteronu mírně vzroste a tím pádem se také zvýší i produkce kožního mazu, který má za následek nežádoucí pupínky. Nejdůležitějším krokem v tomto případě je pravidelná a správná péče o pleť. Měly byste si minimálně každé ráno i večer po odlíčení pleť vyčistit gelem či čisticí vodou a poté na pokožku nanést to, co vám vyhovuje nejvíce.

Chuť na sex

Spousta žen si během užívání hormonální antikoncepce stěžuje na to, že po nějaké době ztratí na svého přítele chuť a v podstatě také na to, že jejich sexuální život mírně ochladl. Proto se může stát i to, že po vysazení antikoncepce se vám vaše chuť na partnera opět vrátí, což je opravdu příjemná změna k lepšímu.

Zdroj: Shutterstock

Výtok

I ten se v půlce cyklu může začít pravidelně objevovat. Je to však naprosto normální fyziologický jev, který se objevuje v plodných dnech ženy a především je spojován s ovulací. Naopak problém může nastat, když se vám v těchto dnech žádný výtok neobjeví a právě to může být důvodem k návštěvě gynekologa.

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2022 16:31 Nahlásit obsah