Zácpa je častým problémem mezi vánočními svátky a silvestrem: Zbavte se jí těmito způsoby

Zácpa je častým problémem mezi vánočními svátky a silvestrem: Zbavte se jí těmito způsoby Zdroj: Shutterstock.com

Se zácpou mnozí z nás bojují v průběhu celého roku. Nejčastěji jí však čelíme v období mezi vánočními svátky a silvestrem, kdy se stoly doslova prohýbají pod vahou nejrůznějších pochoutek a my jim jenom stěží odoláme. Jak se tedy zácpy co nejlépe zbavit, abychom konec roku neprotrpěli?

Kdo z nás by koncem roku nebojoval se zácpou, nadýmáním či plynatosti? Vánoční svátky i čekání na nový rok si zpříjemňujeme pojídáním nejrůznějších pochoutek i popíjením alkoholických nápojů. A právě tyto dietní chyby stojí za našimi zažívacími problémy. Týká se tento problém momentálně i vás? Přinášíme vám několik tipů na to, jak být závěrem roku opět fit.

Zbavte se zácpy přírodní cestou: Pomocí švestek i fíků

Abyste se vyprázdnili, rozhodně hned neběhejte do nejbližší lékárny pro laxativa. Zácpy se totiž můžete zbavit mnohem šetrnější přírodní cestou. Ověřenou rychlou pomocí jsou například kompotované švestky, v průběhu dne zkuste pojídat rovněž sušené švestky. Zdárný výsledek se projeví už po několika hodinách od jejich konzumace.

Od zácpy vám rovněž uleví sušené fíky. Večer namočte tři kusy fíků do sklenice s vodou. Ráno vzniklý nápoj ohřejte v mikrovlnce, vodu vypijte a fíky rozkousejte a snězte. Výsledek se opět dostaví do pár hodin.

Zdroj: Shutterstock.com Proč švestky a fíky fungují? Díky sorbitolu

Švestky a fíky patří k nejúčinnějším přírodním prostředkům, prostřednictvím kterých se můžete zbavit zácpy. A to díky vysokému obsahu sorbitolu, což je přírodní cukr, který uvolňuje stolici. Fíky a švestky však můžete konzumovat také preventivně. Sorbitol totiž snižuje riziko dalšího vzniku zácpy.

Další preventivní opatření: Na co se zaměřit?

Pokud se chcete na konci roku vyhnout dalšímu vzniku zácpy, měli byste zastávat i další preventivní opatření. Co tedy kromě pojídání švestek či fíků dělat, aby se u vás zácpa již neopakovala?

Pitný režim je základ

Zaměřte se na svůj pitný režim. Ženy by měly vypít v průměru dva litry čisté neperlivé vody denně. Muži dokonce až o jeden litr více. Chcete-li předejít opětovné zácpě, vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholických i kofeinových nápojů. Tyto nápoje působí jako diuretika (tj. odvodňují), a tím možnou zácpu ještě zhoršují.

Tip: Kromě vody popíjejte také bylinkové čaje (např. mátový) nebo hruškový či jablečný džus.

Zdroj: Shutterstock.com Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem vlákniny

I přes svátky a silvestra se snažte jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Do svého jídelníčku zařaďte také celozrnné výrobky, semínka, oříšky, ale také luštěniny. Tyto potraviny mají vysoký obsah vlákniny, která pozitivně ovlivňuje střevní peristaltiku i samotnou průchodnost střev.

Jezte zakysané mléčné výrobky

Součástí vašeho jídelníčku na sklonku roku by měly být také zakysané mléčné výrobky jako jogurty, kefíry či zákysy. Najdete v nich probiotické kultury, které pozitivně ovlivňují vyprazdňování.

Tip: Aby vám jogurty lépe chutnaly, přidejte si do nich například psyllium nebo lněné semínko. Tyto přírodní doplňky mají laxativní účinky, díky čemuž vám uleví od případné zácpy.

Hýbejte se

Přes svátky mnozí z nás sedí u pohádek a jenom s velkou námahou se jdou projít ven. Právě nedostatek pohybu rovněž přispívá k zácpě. Snažte se proto pravidelně hýbat i na sklonku roku. Každý den si dopřejte alespoň hodinovou procházku přírodou, jděte si zabruslit na lední stadion, zajděte na bazén, anebo se věnujte další oblíbené pohybové aktivitě.

Autor:
Publikováno: 27. 12. 2019 14:00 Nahlásit obsah