Zbavte se závislosti na sladkém v několika jednoduchých krocích

Zbavte se závislosti na sladkém v několika jednoduchých krocích Zdroj: Shutterstock

Závislost na sladkém je problém, se kterým dnes zápolí mnoho žen. Některé zkrátka nedokážou sladké chuti odolat, jiné s ní řeší stres. Je však možné se závislosti na sladkém zbavit? My věříme, že ano a zvládnete to i vy!

Závislost na sladkém se dnes pomalu stává skoro lékařským problémem. Mnoho lékařů totiž věří, že cukr je návykový podobně jako třeba cigarety či alkohol. Důsledkem pak bývají mnohačetné zdravotní obtíže, ať už je to obezita, cukrovka, srdeční onemocnění, vysoký tlak či zubní kazy. Jak se závislosti na sladkém zbavit? Vědci tvrdí, že na odvyknutí vám stačí i pouhých 10 dní.

Nezapomeňte na tekuté cukry

Ve chvíli, kdy ze stravy vynecháte veškeré sladkosti, nezapomeňte i na sladkosti tekuté. Nezapomínejte, že i ve všech limonádách a džusech se nachází velké množství cukru. Do svého pitného režimu zařaďte především spousty čisté vody.

Doplňte bílkoviny a začněte jíst zeleninu

Chutě na sladké vznikají často i proto, že našemu tělu se nedostává kvalitních živin. Zaměřte se tedy na to, abyste ve svém jídelníčku měli dostatek kvalitních bílkovin, které najdete v libovém mase, rybách, vejcích a dalších. Naučte se k hlavním jídlům přidávat i porci zeleniny. Pomůže vám snížit hladinu cukru v krvi a navíc vás zasytí.

Zdroj: Shutterstock

Nezapomínejte na tuky

Tím myslíme především zdravé zdroje tuků. Vyhněte se nízkotučným „light“ potravinám, kde nižší obsah tuků bývá kompenzován právě cukrem nebo nejrůznějšími škroby. Konzumujte ryby, ořechy, avokádo a zeleninu si zakápněte kvalitním olivovým olejem.

Buďte připraveni!

Je zcela normální, že někdy nestíháme. Nedostatek času a následný vlčí hlad pak ovšem řešíme prvním, co je zrovna po ruce – fastfoodem, rohlíkem, sušenkou a podobně. Buďte na takové situace vždy připraveni a mějte s sebou „pohotovostní“ krabičku třeba se zeleninou, oříšky, ovocem, sušeným masem nebo třeba jogurtem.

Ovládněte svou mysl

To, že najednou pocítíme nepřekonatelnou touhu po něčem sladkém, bývá většinou následkem stresu, které naše tělo prožívá. Než se bezmyšlenkovitě vrhnete k regálům se sladkostmi, udělejte si jednoduché dechové cvičení, při kterém se minimálně pětkrát zhluboka nadechněte a poté vydechněte. V tu chvíli snížíte hladinu stresového hormonu kortizolu a vy si při „jasné hlavě“ budete moci znovu promyslet, zda to sladké opravdu potřebujete.

Spěte

Jednoduchá rada, která je však pro vás klíčová. Pokud budete mít nedostatek spánku, budete unavení. V tu chvíli začne vaše tělo prahnout po energii – rychlém cukru, který ve vás vyvolá touhu zaplácnout své chutě třeba sušenkou.

Zdroj: Shutterstock

Pokud tato pravidla dodržíte, měli byste si po zhruba deseti dnech všimnout, že chutě na sladké se radikálně zmenšují a dokonce i zcela mizí.

Máte i vy nějaký trik, jak se zbavit závislosti na sladkém? Napište nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 17. 1. 2022 14:25 Nahlásit obsah