Britská mutace koronaviru zvyšuje reprodukční číslo R o 0,4 až 0,7. S tímto zjištěním přišli vědci z londýnské Imperial College

Britská mutace koronaviru zvyšuje reprodukční číslo R o 0,4 až 0,7. S tímto zjištěním přišli vědci z londýnské Imperial College Zdroj: Shutterstock.com

Mutace koronaviru, která se v listopadu 2020 objevila ve Velké Británii, je mnohem nakažlivější nežli ostatní kmeny koronaviru SARS-CoV-2. Že se britský kmen koronaviru umí šířit opravdu lavinovitě, potvrdila studie vědců z londýnské Imperial College. Podle nich britská mutace covidu-19 zvyšuje reprodukční číslo R o 0,4 až 0,7.

Na studii britských odborníků z Imperial College upozornil zpravodajský portál BBC. Podle londýnských vědců je nová mutace koronaviru mnohem nakažlivější nežli předchozí typy. “Nová mutace se šíří opravdu snadno. Jde o nejzávažnější změnu viru od začátku epidemie,” uvedl Axel Gandy z londýnské Imperial College.

Studie Imperial College uvádí, že přenos nové britské mutace se od listopadového lockdownu ve Velké Británii ztrojnásobil, zatímco nákaza předchozím typem koronaviru se v britské populaci snížila o třetinu. Tato studie navíc ukazuje, že k šíření nové mutace dochází velmi rychle napříč všemi věkovými skupinami.

Novou mutaci koronaviru vědci a zdravotníci ve Velké Británii poprvé zaznamenali v průběhu listopadu 2020. Předpokládají ovšem, že vznikla již v září 2020 v jihovýchodní Anglii. Podle Public Health England je tento nový kmen koronaviru SARS-CoV-2 označován jako Variant of Concern 202012/01 nebo VOC.

Zdroj: Shutterstock.com Mutace koronaviru, která se objevila ve Velké Británii není dle vědců smrtelnější. Na druhou stranu je mnohem nakažlivější, a tak výrazně zvyšuje počet nákaz novým koronavirem. Nový kmen koronaviru se z Velké Británie šíří do dalších koutů světa. Zaznamenán byl v USA, Německu, Francii, Japonsku nebo Spojených arabských emirátech. 

Jak ve čtvrtek 30. prosince 2020 uvedla vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková, britská mutace koronaviru se v Česku dosud neobjevila. Česká republika přitom 21. prosince zastavila všechny lety z Velké Británie, 23. prosince pak obnovila přímé lety z Londýna do Prahy s podmínkou předložení negativního testu.

Autor:
Publikováno: 4. 1. 2021 12:00 Nahlásit obsah