Jedlé jeřabiny sladkoplodé jsou podzimní delikatesou: Jak je poznáte a které recepty z jeřabin stojí za vyzkoušení?

Jedlé jeřabiny sladkoplodé jsou podzimní delikatesou: Jak je poznáte a které recepty z jeřabin stojí za vyzkoušení? Zdroj: Shutterstock

Podzimní sklizeň jeřabin je v plném proudu. Plánujete, že si je zavaříte do zásoby? Receptů z jeřabin existuje spousta. Právě proto je dobré vědět, jak poznat jedlé jeřabiny a jaké pochoutky si z nich připravit.

Rozdíl mezi jeřabinou jedlou a nejedlou je nepatrný

Že jsou jedlé pouze některé druhy jeřabin a ostatní jsou jedovaté, patří ke generacemi zakořeněným mýtům. Jak je to tedy ve skutečnosti? Všechny druhy jeřabin jsou jedlé. Některé však zasyrova vykazují nahořklou až trpkou chuť, a tak je musíte nejméně 30 minut povařit, abyste předešli žaludečním problémům.

K nejrozšířenějším jeřabinám v Česku patří jeřáb ptačí. Plody této plané jeřabiny jsou zasyrova příliš trpké, hořké a nepoživatelné. Naopak příjemnou chutí vás překvapí jeřáb moravský sladkoplodý, který má sladké a chutnější plody a který se do kuchyně hodí mnohem více. Podle čeho jej poznáte?

Plody jeřábu moravského sladkoplodého mají na spodní straně hvězdičku, jeřábu ptačího pak křížek. Pozornost věnujte také listům. Zatímco jeřáb sladkoplodý moravský má vroubky na listech pouze do třetiny či poloviny, na planých a trpkých jeřábech pak rostou listy s vroubkovanými okraji po celém obvodu.

Zdroj: Shutterstock Kdy sklízet plody jeřábu moravského sladkoplodého

Na sklizeň jeřabin se můžete vypravit od poloviny září až do konce listopadu. Čím později tyto oranžové plody nasbíráte, tím budou sladší. Dejte si ale pozor na to, ať vás ve sklizni jeřabin nepředběhnou ptáci.

Sladká jeřabiny skvěle chutnají nejen v nejrůznějších receptech, jsou také jedinečnou zásobárnou zdraví. Mohou se pochlubit zejména vysokým obsahem vitaminu C, na který jsou bohatší nežli citrusové ovoce.

Nejlepší recepty ze sladkých jeřabin

Jeřabiny využijete v nejrůznějších receptech, od sladkých dezertů až po slané pokrmy. Chutnat vám budou například klasický koláč s jeřabinami, jeřabinová omáčka nebo jeřabinové muffiny. Vyzkoušet můžete také jeřabinové víno, jeřabinový sirup nebo jeřabinový kompot a jeřabinový džem, na které vám přinášíme recept.

Zdroj: Shutterstock Jeřabinový džem

Potřebujete:

  • 1 kg sladkých jeřabin
  • 1 kilogram cukru krystalu
  • 450 mililitrů vody
  • 1 menší citron zbavený kůry

Postup:

Omyté jeřabiny bez stopek dejte do hrnce, přidejte vodu a najemno nakrájenou dužinu citronu. Vše vařte 60 minut až do změknutí a následně propasírujte přes síto.

Do jeřabinové hmoty přidejte cukr krystal, nechte projít varem a okamžitě plňte do zavařovacích sklenic, které zavíčkujte. Jeřabinový džem sterilujte zhruba 20 minut při 85 stupních Celsia. 

Jeřabinový džem je skvělý nejen na pečivo s máslem, ale také k masu a omáčkám. Pochvalovat si jej budete i jako pikantní přílohu ke zrajícím sýrům.

Zdroj: Shutterstock Jeřabinový kompot

Oranžové jeřabiny bez stopek opláchněte pod vodou, nasypte do hrnce a nalijte k nim cukerný roztok, který jste si udělali z cukru krystalu a vody v poměru 1:1. Jeřabiny nechte takto odstát a následující den je i s roztokem plňte do sklenic, které zavařujte zhruba 20 minut při 85 stupních Celsia. Jeřabinový kompot je skvělou přílohou k masu nebo svíčkové na smetaně, kde s přehledem nahradí brusinky.

Zdroj: iReceptar.cz, Lidovky.cz, Magazin.recepty.cz
Autor:
Publikováno: 17. 10. 2023 13:43 Nahlásit obsah