Klíšťová encefalitida je zrádná nemoc. Všímejte si varovných příznaků tohoto onemocnění

Klíšťová encefalitida je zrádná nemoc. Všímejte si varovných příznaků tohoto onemocnění Zdroj: Shutterstock

Sezona klíšťat je opět v plném proudu. Tito malí parazité patří k přenašečům některých vážných onemocnění. Bohužel i klíšťové encefalitidy, která může na lidském zdraví zanechat fatální následky. Podle kterých příznaků tuto nemoc poznáte a jak se před ní můžete co nejlépe ochránit?

V jakých případech probíhá nákaza klíšťovou encefalitidou

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Jeho přenašečem je infikované klíště obecné. Nakazit se touto zákeřnou nemocí můžete nejen po přisátí klíštěte. Klíšťová encefalitida se na vás může přenést i tehdy, když budete vytahovat přisáté klíště svému psu nebo své kočce. Ve výjimečných případech dochází k nákaze klíšťovou encefalitidou také v důsledku pití čerstvého mléka nebo konzumací nepasterizovaných mléčných výrobků od infikovaných krav, ovcí nebo koz.

Zdroj: Shutterstock Klíště odstraňte co nejdříve po přisátí

Když se vrátíte z přírody nebo ze zahrady domů, je důležité, abyste se kompletně prohlédli. Proč je to důležité? Pokud se k určité části vašeho těla přisálo klíště, co nejdříve jej odstraňte. Klíšťová encefalitida se totiž snadno přenáší již po dvou hodinách od přisátí infikovaného klíštěte obecného.

Jak v počátcích odhalit klíšťovou encefalitidu? Všímejte si příznaků

Našli jste na sobě přisáté klíště? Mějte oči na stopkách. Už ve své první fázi se totiž klíšťová encefalitida projevuje jako běžná chřipka. Můžete mít nejen teplotu. Dalším příznakem klíšťové encefalitidy v první fázi je bolest hlavy, svalů a kloubů, celková únava, ale i bolest v krku nebo nevolnost.

Proč je dobré odhalit nákazu klíšťovou encefalitidou již v první fázi? Během druhé fáze, která se projevuje silnou bolestí hlavy, horečkou, nevolností, zvracením, třesem, křečemi nebo dvojitým či rozmazaným viděním, totiž dochází k poškození mozku. Klíšťová encefalitida konkrétně představuje zánět mozku, případně mozečku.

Zdroj: Shutterstock Třetí fáze klíšťové encefalitidy znamená trvalé následky

Pokud se klíšťová encefalitida rozvine u nakaženého do třetího stadia, způsobuje trvalé následky. Může jít o obrnu svalů v obličeji, obrnu rukou, třes či poruchy rovnováhy. Lidé, u nichž se klíšťová encefalitida dostala až do třetího stadia, mívají ovšem také velmi vážné psychické následky. Trápí je náladovost a depresivní stavy, mají dlouhodobé bolesti hlavy, trpí závratěmi, nedokážou se soustředit a mají rovněž problémy se spánkem.

Očkování jako důležitá prevence klíšťové encefalitidy

Jaká je nejlepší prevence klíšťové encefalitidy? Očkování. I když se toto onemocnění podaří zachytit v počátečních stadiích, jeho léčba je běh na dlouhou trať. Běžné léčení trvá několik měsíců a sledování až několik let.

Zdroj: klistova-encefalitida.cz

Autor:
Publikováno: 29. 4. 2021 12:00 Nahlásit obsah